Sepsi - U Cluj 2-1. Covasnenii urca pe loc de playoff

Echipa Sepsi Sf.Gheorghe a castigat, cu 2-1, meciul disputat pe teren propriu cu Universitatea Cluj, in etapa a 21-a din Liga 1.

Sepsi a deschis scorul dupa 30 de minute prin Nicolae Paun, cu o reluare din sase metri, dupa ce fundasii celor de la U Cluj au rata respingerea dupa un corner.

Covasnenii s-au desprins pe tabela in debutul partii secunde, la sase minute de la inceputul partii secunde prin Alexandru Tudorie.

Demarcat in careul oaspetilor, Tudorie a strecurat mingea pe langa portarul Laurentiu Branescu.

Tudorie, 26 de ani, ajunge la sapte goluri in 20 de meciuri sezonul acesta.

U Cluj a redus din diferenta prin Mamadou Thiam, in minutul 73, dintr-o lovitura de la 11 metri.

Atacantul senegalez ajunge la doua goluri in 11 meciuri de Liga 1.

Sepsi a castigat ambele meciuri cu U Cluj din acest sezon, dupa ce in tur covasnenii se impusesera, cu 1-0, printr-un gol marcat de Rondon.

Vedeti aici clasamentul actualizat dupa meciul de la Sf.Gheorghe.

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Ninaj, M. Tamas, Ispas – Aganovic (Francisco Junior 76), Păun, J. Rodriguez (I. Gheorghe 67) – Rondon (Safranko 67), Tudorie (Bărbuţ 88), C. Matei (Achahbar 76). Antrenor: Cristiano Bergodi.

U Cluj: Iliev – Vlădoiu (R. Romeo 38), Piţian, Fl. Ilie, Briceag - Romario Pires, G. Simion  (Remacle 63)- Chipciu, L. Fulop (Ely Fernandes 46; Ad. Bălan 63), Hofman (Horşia 38) – Thiam. Antrenor: Eugen Neagoe.

Cartonaşe galbene: J. Rodriguez 38, Păun 82, Tudorie 83 / Hofman 9, Romario Pires 78, R. Romeo 90+3.

Arbitri: Iulian Dima - Mircea Orbuleţ, George Florin Neacşu.