Sepsi – FCSB 2-2. Tanase a egalat pentru oaspeti in prelungiri

Echipele Sepsi Sf.Gheorghe si FCSB au incheiat la egalitate, scor 2-2 (0-0), in ultimul meci al etapei a 8-a in playoff-ul din CASA Liga 1.

Sepsi a condus cu 2-0 in partea secunda dupa reusitele lui Petrila (min.69) si Dumiter (min.71).

FCSB a reactionat pe final de meci salvand in extremis remiza prin golurile marcate de Buziuc (min.82) si Tanase (min.90+2).

Pentru Buziuc este primul gol marcat in tricoul lui FCSB.

Un egal care o avantajeaza pe CFR Cluj, formatie care isi mareste la trei puncte avantajul din fruntea clasamentului.

CFR Cluj joaca etapa urmatoare in deplasare la Botosani, in timp ce FCSB o primeste in exilul de la Giurgiu pe Universitatea Craiova, o formatie care tocmai a pierdut locul trei in fata celor de la Sepsi.

Asa am trait Sepsi - FCSB 2-2

Revenind la meciul de la Sf.Gheorghe, trebuie retinut ca pana la deschiderea scorului portarul oaspetilor Straton a avut trei interventii decisive.

In minutul 19, Safranko a reluat cu capul pe langa porta din sase metri la centrarea lui Ninaj.

Straton s-a opus golului in minutul 29 la suturile lui Stefanescu si Vasvari din afara careului.

La zece minute dupa pauza acelasi Straton bloca de la vinclu sutul trimis de Vasvari dintr-o lovitura libera.

In absenta mai multor titulari si cu o banca extrem de saraca, FCSB l-a pierdut imediat dupa pauza pe Ovidiu Popescu, accidentat.

Chiar si asa, FCSB a salvat impresia cu revenirea de la 0-2 si punctul obtinut in extremis care prelungeste atat cat a mai ramas din suspansul luptei pentru titlu.

Sepsi: Niczuly – Aganovic (Kovacs ’89), Ninaj, B. Mitrea, M. Ştefănescu – Fofana (Tincu ’84), Vaşvari – Dumiter, Eder Gonzalez (Purece ’46), N. Păun (Petrila ’63) – Safranko (Golofca ’63). Antrenor: Leo Grozavu

FCSB: Straton – V. Creţu, I. Cristea, D. Nedelcu (Buziuc ’31), Radunovic – Ov. Popescu (Perianu ’49), Oaidă (Niţă ’75), D. Olaru – Moruţan, Fl. Tănase, Oct. Popescu. Antrenor: Anton Petrea

Cartonaşe galbene: Gonzalez ’39, Păun ’57, Golofca ’88, Niczuly ‘90+3 / Moruţan ’42, Tănase ‘74

Arbitri: Marcel Bîrsan - Valentin Avram, Daniel Mitruţi - Ionuţ Coza.