Sepsi a facut scor cu FC Arges

Cu moralul ridicat dupa victoria din Conference League de la mijlocul saptamanii, Sepsi Sf.Gheorghe a obtinut o victorie categorica in fata celor de la FC Arges, duminica, intr-un meci din etapa a doua in Liga 1.

Covasnenii s-au impus cu 4-0, dupa ce la pauza tabela inca era in echilibru fara goluri marcate.

Cosmin Matei a deblocat tabela dintr-o lovitura de la 11 metri la patru minute dupa pauza.

Bogdan Mitrea si Marius Stefanescu au dus scorul la 3-0 cu doua goluri in mai putin de patru minute.

Catalin Golofca a inchis tabela cu zece minute inaintea finalului.

Dominarea autoritara a celor de la Sepsi se reflecta si in cifrele partidei:

8-1 suturi pe poarta;
7-2 cornere.

Partida de la Sf.Gheorghe nu a beneficiat de arbitraj video din motive tehnice, asa cum a anuntat LPF cu cateva zile inainte.

Sepsi: Niczuly - D. Ciobotariu, Ninaj, B. Mitrea, A. Dumitrescu – J. Rodrigez (Damaşcan '61), N. Păun, C. Matei (Golofca '70) – Bărbuţ (Aganovici '62), Tudorie (Rondon '70), M. Ştefănescu (I. Gheorghe '75). Antrenor: Cristiano Bergodi

FC Argeş: Greab - Tofan, M. Constantin, Cestor, Latovlevici (Celestine '70)– Meza Colli (Alceus '70), Nijke – Jakolis, Calcan (Garita '62), Bertrand (Donisa '77) – Işfan. Antrenor: Andrei Prepeliţă

Cartonaşe galbene: Păun '51, Dumitrescu '78 / Latovlevici '54, Tofan '59

Meciul a fost arbitrat de Viorel Flueran, ajutat de Sebastian Gheorghe şi Marius Badea.