Scor de maidan intre Sepsi si Academica Clinceni

Echipa Sepsi Sf.Gheorghe s-a impus de o maniera categorica, scor 6-0, in partida cu Academica Clinceni, in etapa a 3-a din playout.

Doar zece minute au rezistat ilfovenii pe noua arena din Sf.Gheorghe.

Luckassen a deschis scorul in minutul 10, dupa care Florica a marcat in propria poarta.

Sepsi a intrat cu 3-0 la cabine dupa reusita lui Paun din prelungirile primei reprize.

In partea secunda au mai punctat Aganovic (67), Tudorie (85) si Mitrea (90).

Covasnenii urca pe locul trei in clasamentul din playout, cu 27 de puncte, la doua puncte in spatele primele doua clasate, Rapid si FC Botosani.

Sepsi: Niczuly – Dumitrescu, Mitrea, Bălaşa, Dimitrov – Gonzalez (Vaşvari ’60), Păun, Aganovic (Fulop ’70) – Ştefănescu (Golofca ’70), Luckassen (Tudorie ’76), Ashkovski (Bărbuţ ’61). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Academica Clinceni: Ureche – Rufati, C. Ion, Corinus (Obedeanu ’66), Holzmann (Vlăsceanu ’87) – Tsvetkov, Vrdoljak – Florică (Iana ’82), Dima (Mboko ’46), R. Ion – Dumitrache (Jerdea ’66). Antrenor: Daniel Popa.

Cartonaşe galbene: Ştefănescu ’61 / Dima ’35, Tsvetkov ’41, R. Ion ‘52.

Arbitri: Cătălin Popa – Gabriel Sabin Stroe, Gheorghiţă Bălan – Vlad Baban.