Schimbare de lider in Liga 1. CFR Cluj a castigat in deplasare cu Farul si urca pe primul loc

Campioana CFR Cluj a castigat de o maniera categorica derby-ul de clasament cu Farul Constanta, scor 3-0, in ultima partida a etapei a 22-a in Liga 1.

Krasniqi, noul jucator al celor de la CFR Cluj, a impresionat la debut, cu gol si pasa de gol.

In debutul meciului, la 0-0, Farul a ratat prima ocazie la reluarea lui Munteanu pe langa poarta.

CFR a replicat prin Boateng, insa sutul acestuia s-a dus mult peste poarta.

Krasniqi a deschis scorul imediat dupa pauza in urma unei combinatii cu Boateng.

VAR-ul a intervenit in minutul 58 si centralul Kovacs a dictat penalty pentru CFR la interventia lui Sirbu asupra lui Yuri.

Manea a transformat de la 11 metri si CFR avea 2-0 pe tabela.

Munteanu a ratat dintr-o pozitie favorabila singur cu Scuffet, iar CFR a inchis definitiv partida pe final prin Petrila din pasa lui Krasniqi.

CFR Cluj urca pe primul loc in clasament, cu 47 de puncte. Farul ramane pe doi, cu 45 de puncte, urmata de FCSB si Rapid, fiecare cu cate 44 de puncte.

Farul: Aioani - Boli, Larie, Artean, Kiki (Borza '55) - Nedelcu (Sârbu '46), T. Băluţă, Grameni (Casap '64)- Alibec, L. Munteanu (Morar '64), A. Pitu (Salli '78). Antrenor: Gheorghe Hagi

CFR Cluj: Scuffet - C. Manea (Ţîru '85), Burcă, Yuri, Braun - Boateng, Muhar, Cvek  (Hoban '89)- Yeboah (Janga '67), Bîrligea (Petrila '46), Krasniqi (Maglica '90). Antrenor: Dan Petrescu

Cartonaşe galbene: Munteanu (36), Nedelcu (45+2), Casap (87) / Manea (42), Burca (90)

Meciul a fost arbitrat de Istvan Kovacs.