Remiza intre FCU 1948 si Hermannstadt. Sibienii au egalat pe final de meci

Echipele FCU 1948 si Hermannstadt au terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0), sambata seara, intr-un meci din etapa a 15-a in prima liga.

Formatia din Banie a deschis scorul la sase minute dupa pauza prin Bahassa din pasa lui Bauza. Reluare sub bara din interiorul careuliu fara speranta pentru Letica.

Hermannstadt a restabilit egalitatea cand mai erau opt minute din meci. Butean a fost deschis in interiorul careului si a pasat decisiv in fata portii pentru reluarea lui Paraschiv.

Sibienii evita astfel in extremis a patra infrangere consecutiva.

FCU 1948 n-a mai castigat de cinci meciuri, de la 4-0 cu Ripensia Timisoara in playoff-ul Cupei Romaniei Betano, pe 27 septembrie.

Ultima victorie in campionat dateaza din 10 septembrie, cand formatia pregatita pe atunci de Marius Croitoru se impunea pe teren propriu in fata Rapidului.

FCU 1948: Popa - Negru, Duarte, Paramatti, Huyghebaert – Asamoah (G. Iancu 87), Achim – Sidibe (Van Durmen 67), Bauza, Bahassa (Chiţu 80) - Ganea. Antrenor: Paul Răducan.

Hermannstadt: Letica - Butean, Bejan, I. Stoica, Opruţ - Răuţă (Sota Mino 58), Biceanu – Balaure (P. Petrescu 80), Baba Alhassan (Babic 72), Oroian (C. Popescu 58) - Paraschiv. Antrenor: Marius Măldărăşanu.

Cartonaşe galbene: Bahassa 37, Paramatti 47, Huyghebaert 90 / Butean 20, Răuţă 53, Bejan 66.

Arbitri: Horaţiu Feşnic - Valentin Avram, Alexandru Cerei.