3
Univ. Craiova
Crețu 65' Ivan 52' 42'

Așa am trăit Rapid - Universitatea Craiova

Etapa a 9-a, penultima din playoff, s-a încheiat luni seara în Giulești cu meciul Rapid - Universitatea Craiova. Partida care a început la ora 20:30 a fost live text în această pagină.

De la revenirea Rapidului în principala competiţie internă din 2021, cele două s-au mai întâlnit de cinci ori, oltenii s-au impus de trei ori, bucureştenii au câştigat un joc, iar o partidă s-a terminat la egalitate.

Cea mai recentă dispută directă a avut loc pe 16 aprilie 2023, Universitatea Craiova - Rapid 3-1, goluri marcate de Al. Cîmpanu, J. Markovic, A. Roguljic, respectiv M. Dugandzic.

Doar două meciuri a pierdut Rapid pe teren propriu în actualul sezon, marcând în 17 din cele 19 meciuri din postura de gazdă.

Cele două echipe sunt despărțite în clasament de doar două puncte în lupta pentru locul 4.

22:25

Final de partidă.

90'

Ocazie pentru Rapid ratată de Luckassen. Va fi corner pentru giuleșteni.

90'

Meciul e prelungit cu 5 minute.

77'

Ongenda aproape de gol cu un șut din afara careului. Mingea a ocolit de puțin poarta.

76'

Fault în atac dictat pentru intrarea lui Luckassen prin alunecare. Mingea intrase în poarta Craiovei.

65'

Gol Crețu!

Craiova marchează pe contraatac prin Crețu, jucător care se revanșează după penalty-ul provocat mai devreme.

59'

Gol Dugandzic!

Rapid egalează (2-2) prin același Dugandzic. Al doilea gol marcat de croat din penalty.

57'

Al treilea penalty din meci. Henț comis de Crețu și centralul Adrian Cojocaru nu stă pe gânduri.

52'

Gol Ivan!

Craiova trece la conducere în inferioritate numerică prin Ivan. Preluare pe piept în careu și finalizare cu dreptul pe sub Moldovan.

48'

Cartonas rosu !

Capățână vede al doilea cartonaș galben și este eliminat.

48'

Popescu respinge șutul lui Onea pe poartă dintr-o lovitură liberă.

46'

21:21

1-1 la pauză în Giulești.

45'

Ocazie ratată de Craiova prin Ivan. Șut din interiorul careului blocat de Moldovan.

42'

Gol Ivan!

Andrei Ivan înscrie cu o execuție spectaculoasă, dar lovitura se repetă. Markovic a pătruns în careu înainte de execuție. Același Ivan marchează și a doua oară.

41'

Lovitură de la 11 metri și pentru Universitatea Craiova.

33'

Rapid deschide scorul din penalty prin atacantul golgeter Marko Dugandzic.

24'

Fază suspectă de penalty în careul oaspeților la un posibil henț comis de Zajkov.