1
CFR Cluj
Deac 10'

Așa am trăit: Rapid - CFR Cluj

Etapa a 10-a din Liga 1 s-a încheiat, luni seara, de la 21:00, cu derby-ul alb-vișiniu dintre Rapid și CFR Cluj. Meciul a fost live text în această pagină.

Rapid şi CFR s-au mai întâlnit de 42 de ori în principala competiţie internă, de 19 ori s-au impus bucureştenii, de 14 ori au câştigat ardelenii, iar alte 9 partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Rapid gazdă: 21 de jocuri - 14 victorii Rapid - 3 remize - 4 succese CFR.

CFR Cluj n-a mai câștigat în deplasare cu Rapid din octombrie 2009. A fost atunci un 4-1.

Cea mai recentă dispută directă din campionat a avut loc pe 1 mai 2023: Rapid - CFR Cluj 3-1.

23:00

Final de partidă.

90'

Schimbare la trecerea timpului la Rapid: Borja Valle în locul lui Emmers.

90'

Meciul e prelungit cu 5 minute.

80'

Krasniqi primește în careu și trage pe lângă poartă.

78'

CFR aproape de gol la șutul lui Betancor, jucător intra în partea secundă. Moldovan a respins în lateral.

74'

Avounou n-a scăpat de cartonaș. Unul pe deplin meritat.

74'

Se încing spiritele după o intrare dură asupra lui Emmers din partea lui Avounou.

71'

Gol Petrila!

Rapid se desprinde la 3-1 după reușita lui Petrila cu capul din șase metri în urma unei centrări din dreapta.

65'

Petrila ia o fază pe cont propriu și obține lovitura liberă în jumătatea adversă.

60'

Rrahmani apare din nou la finalizare. Șut în forță din interiorul careului și Sava respinge în corner.

59'

Vine și replica CFR-ului. Otele reia cu capul spre poartă.

58'

Continuă ofensiva giuleștenilor și Emmers ratează de puțin poarta cu un șut de la distanță.

57'

Rrahmani aproape de hattrick. Îl depășește pe Sava și trimite spre poarta goală. Apare Ajeti providențial și respinge de pe linia porții.

51'

O fază pornită de la un balon pierdut de CFR pe zona de construcție în zona de la centrul terenului.

51'

Gol Rrahmani!

Rapid revine la conducere prin dubla lui Rrahmani!

46'

Săpunaru reia periculos spre poartă, mingea e respinsă in exgremis de Bîrligea venit în sprijinul defensivei.

46'

Start de repriză secundă.

21:53

Echipele intră la vestiare cu 1-1 pe tabelă după o repriză spectaculoasă.

45'

Rapid continuă ofensiva și Albu trimite puțin peste poartă de la distanță.

45'

Rrahmani întoarce în careu pentru șutul lui Ioniță. Mingea ajunge în blocajul unui adversar.

45'

Petrila cade în careu de lângă Cvek și se alege cu un cartonaș pentru simulare.

45'

Sava respinge în corner șutul lui Ioniță din unghi. Ocazie pentru Rapid în prelungirile primei reprize!

37'

❌ Golul lui Juricic este anulat de VAR pentru offside. Rămâne 1-1 spre bucuria gazdelor.

34'

CFR Cluj marchează prin Juricic, dar faza e analizată de VAR pentru un posibil offside la Ajeti.

32'

Corner pentru Rapid rămas fără rezultat pe tabelă. Resping cei de la CFR, dar mingea revine în posesia gazdelor.

24'

Albu a primit îngrijiri medicale și va putea continua meciul.

23'

Juricic vede primul avertisment al meciului.

20'

Albu faultează în propria jumătate. CFR-ul aduce oamenii înalți în careul rapidist.

10'

Gol Deac!

CFR egalează rapid prin Deac din pasa lui Camora. S-a făcut liniște în Giulești.

6'

✅ Este al 5-lea gol pentru Rrahmani în Liga 1 sezonul acesta!

5'

Sava apără șutul lui Rrahmani din lovitură de la 11 metri, dar atacantul kosovar a urmărit mingea și a trimis-o în poartă pentru 1-0.