Rapid bate la Cluj și obține prima victorie a sezonului cu trei goluri marcate și cu grija gazdelor

Cu 3-0 a plecat Rapidul de la U Cluj, o victorie netezită duminică seară de un prim gol deviat și apoi de un autogol al gazdelor. Giuleștenii au obținut primul succes din actualul sezon al Ligii 1, în etapa a doua.
Așa am trăit LIVE U Cluj - Rapid 0-3
Comentează meciurile din Liga 1: Forumul Etapei
Liga 1:
Clasament actualizat

Meciul a fost la discreția Rapidului, chiar dacă nu au fost multe acțiuni de gol. Cei de la U Cluj nu au avut nici o acțiune de poartă în acest meci.

Ba mai mult, U a pus umărul la toate cele trei goluri ale oaspeților, cu precădere la cele două.

Dudgandzic a marcat pentru 1-0 în minutul 45, după ce șutul său trimis din afara careului a fost deviat și a intrat în plasă.

În minutul 61, a venit un autogol al celor de la U. O minge centrată în careu de Albu, fără pericol pentru clujeni, a fost deviată în plasă de Vătăjelu.

Minutul 73 a adus o fază demnă de pinball în careul gazdelor. O minge s-a lovit de apărători, care nu au știut ce să facă, apoi a ajung cu noroc la Papeau, în preajma careului mic, iar giuleșteanul creț vopsit blond a trebuit doar să trimită un șut cu latul, la care nu s-a opus nimeni.

Rapidul putea să conducă la un moment dat cu 4-0 și să marcheze primul gol adevărat din meci. Un șut violent al lui Costache a fost respins cu vârful degetelor de portarul Gorcea. Pe minge scria „4-0” și se ducea fix sub bară.

Antrenorul Bergodi a obținut prima victorie din sezon, Rapid a adunat patru puncte din două etape.

U CLUJ: Gorcea - Dimitrov, Miron, Mitrea, Vătăjelu - Bic, Bordeianu - Chipciu, Nistor, Stoica - Popadiuc
REZERVE: Chirilă, Oancea, Pițian, Filip, Perianu, Hofman, Tescan, Calcan, Popa
ANTRENOR: Anton Petrea

RAPID: Moldovan - Onea, Săpunaru, I. Cristea, Braun - Oaidă, Albu, Papeau - Bamgboye, Dudgandzic, Cîrjan
REZERVE: Drăghia - P. Iacob, Morais, Kait, Emmers, Pănoiu, Costache, Al. Ioniță II, Stan
ANTRENOR: Cristiano Bergodi