1
Otelul
Maciel 79'

Așa am trăit Poli Iași - Oțelul Galați

Etapa a 15-a din Liga 1, ultima a turului de campionat în sezonul regular, a debutat vineri seara cu derby-ul Moldovei: Poli Iași vs. Oțelul Galați. Meciul a fost live text în această pagină de la ora 18:00.

Un succes, trei remize şi două înfrângeri este palmaresul înregistrat de ieşeni pe teren propriu în acest sezon. De partea cealaltă, gălăţenii sunt neînvinşi în deplasarile din ediţia curentă, în dreptul lor fiind consemnate o victorie şi cinci rezultate de egalitate.

De nouă sezoane nu s-au mai duelat cele două formații la nivelul primei ligi.

Oțelul este neînvinsă în meciurile din deplasare sezonul acesta.

Leo Grozavu vs Dorinel Munteanu în toate competiţiile: 3 jocuri - două victorii Grozavu - un succes Munteanu.

19:58

Final de partidă.

90'

Este primul corner al Oțelului în acest meci. Gazdele au patru.

90'

Replică Oțelul pe contraatac și Martac respinge cu capul în corner.

90'

Dur Bozoancă se opune golului la un șut din interiorul careului. Ocazie pentru Poli Iași.

89'

Bordeianu șutează pe jos din afara careului. Mingea se scurge în afara terenului.

87'

Lopez Varela vede și el cartonașul galben pentru un fault în săritură. Al șaselea avertisment în tabăra oaspeților.

81'

Latouchent scapă singur cu portarul, dar nu-l poate învinge pe Lung într-o fază unu contra unu.

79'

Gol Maciel!

Oțelul restabilește egalitatea în urma unui contraatac prin Maciel.

73'

Marchioni încearcă poarta de la centrul terenului, dar mingea ocolește ținta.

60'

Latouchent vede cartonașul galben.

59'

Zhelev primește cartonașul galben.

59'

Dur Bozoancă reține mingea trimisă de Samayoa cu capul după o centrare din lovitură liberă.

46'

Start de repriză secundă.

18:52

Pauză în Copou. Poli Iași conduce cu 1-0.

33'

Gol marcat de ieșeni contrar cursului jocului, până acum repriza fiind dominată de Oțelul.

31'

Gol Harrison!

Poli Iași deschide scorul prin Harrison cu un șut din interiorul careului. O pasă primită de la un adversar.