Poli Iași bifează a treia remiză în ultimele patru meciuri pe teren propriu

Echipa din Copou a remizat, duminică, în meciul de acasă cu FCU 1948, scor 1-1, în etapa a 13-a.

Gazdele au deschis scorul prin Alin Roman, în minutul 13, cu o execuție spectaculoasă de la mare distanță.

A urmat un gol anulat pentru FCU la Bahassa pentru o poziție afară din joc, după care ieșenii au trecut pe lângă 2-0 prin Stefanovic.

Partea secundă a fost fragmentată, cu numeroase faulturi și cartonașe galbene. Arbitrul Iulian Dima a dus mână de două ori și la buzunarul cu roșu.

Mai întâi i l-a arătat lui Ailenei pentru o intervenție asupra lui Chițu, dar a revenit și a anulat decizia după intervenția VAR.

FCU a rămas în inferioritate numerică, după ce Lacroix a fost eliminat în minutul 67.

Chiar și în zece jucători, FCU a restabilit egalitatea prin Ibrahimi cu un șut de la distanță.

Meciul din Copou a marcat debutul lui Giovanni Costantino pe banca tehnică a echipei din Craiova.

Caseta tehnică

Poli Iași: Ailenei - Martac, Fl. Ilie, Katanec, R. Ispas - A. Roman (R. Ion 89), Bordeianu (Itu 85), Marchioni, Stefanovici (A. Gheorghiţă 46) - S. Buş (A. Ciobanu 89), Luis Phelipe (Vojtus 46). Antrenor: Leo Grozavu.

FCU 1948: Gurău – Compagnucci, Lacroix, Danny Henriques, Padula (Mascarenhas 56) - Dr. Albu (Buta 56), V. Achim – Bahassa (Ibrahimi 72), A. Chiţu, Van Durmen (V. Pop 87) - Blănuţă (Sidibe 56). Antrenor: Giovanni Costantino.

Cartonaşe galbene: Luis Phelipe 45+4, Bojtus 59, Ailenei 64 / Bahassa 44, Lacroix 45+1, Padula 53, Gurău 67, Buta 76.

Cartonaş roşu: - / Leo Lacroix 67

Arbitri: Iulian Dima - Mihai Marica, Ferencz Tunyogi.