Petrolul – Oțelul 2-2. Gălățenii ajung la șapte remize în opt etape

Runda a 8-a din Liga 1 a debutat, vineri, cu meciul Petrolul – Oțelul, o partidă încheiată la egalitate, scor 2-2, după ce gazdele din Ploiești a avut 1-0 la pauză.
Așa am trăit Petrolul - Oțelul

Oțelul a dominat începutul meciului de pe arena ”Ilie Oană”, cu mai ocazii ratate printre care și un penalty prin Cisotti, în minutul 15.

Cinci minute mai târziu Bodișteanu a scăpat singur cu portarul, dar nu l-a putut învinge nici el pe Zima.

În minutul 28, Pop a reluat cu capul pe poartă la o centrare din stânga și Zima a respins în lateral.

Contrar cursului jocului cei de la Petrolul au deschis scorul prin Jair, în minutul 30, cu un șut pe jos la colțul lung.

Același Jair a dublat avantajul gazdelor după pauză, în minutul 53.

Oțelul a avut forța de a egala scorul într-un interval de doar cinci minute.

Frederic a deviat în poarta din centrarea lui Pop, în minutul 60, pentru ca Cisotti să se revanșeze apoi pentru ratarea penalty-ului din prima repriză.

Același Cisotti l-a perpelit din nou pe Dorinel Munteanu, ratând singur cu portarul în minutul 78.

Portarul Zima a salvat Petrolul la pătrunderea lui Frederic din minutul 80, astfel că ploieștenii se pot declara mulțumiți cu remiza de pe tabelă judecând după numărul ocaziilor.

Clasamentul actualizat după primul meci al etapei a 8-a.

Caseta tehnică

Petrolul: Zima - Papp, Garutti, Ţicu - Doua, Hanca (Dumitriu 82), Seto (Diomande 61), Jair, Musi (M. Rădulescu 82) – Z. Petrovic (M. Roman 61), Grozav. Antrenor: Florin Pîrvu.

Oțelul: Dur-Bozoancă - Adăscăliţei, Yabre (I. Neagu 59), Lovric, Zhelev – Ariel Lopez (Zivulic 46) - Cisotti, Teles Pereira - Bodişteanu (R. Tănasă 59), Al. Pop (G. Cîrjan 76), Maciel (Fatai 75). Antrenor: Dorinel Munteanu.

Cartonaşe galbene: Doua 89, M. Roman 90+1 / Zhelev 62, Teles 69, I. Neagu 86, Zivulic 90+1

Arbitri: Sebastian Colţescu - Sebastian Eugen Gheorghe, Adrian Popescu.