Petrolul, egal cu U Cluj după un penalty ratat de Budescu

Petrolul Ploiești a terminat 1-1 contra lui U Cluj, la debutul în noul sezon al Ligii 1. Lupii galbeni au avut două bare și un penalty ratat.

Chipciu a deschis scorul pentru U Cluj cu un șut din careu, servit din lovitură liberă de Nistor. Era minutul 14

Egalarea a venit  pentru Petrolul prin Musi, în minutul 29. Petrolul a avut două șanse mari de a trece la conducere, Budescu în minutul 38 și Popadiuc în minutul 45, un șut în bară.

Lupii din Ploiești au început repriza a doua cu o altă bară, a lui Grozav, în minutul 49.

Arbitrajul video a intervenit pentru a semnala un henț în careu al lui Pițan (U Cluj), iar Petrolul a primit penalty, însă ghinionul lui Budescu a continuat, acesta ratând lovitura de pedeapsă, în minutul 59.

Petrolul a terminat pe teren propriu cu un singur punct, într-un meci pe care l-a dominat și l-ar fi putut câștiga.