5
CFR Cluj
Boateng 81' 73' Janga 66' Birligea 50' Deac 12'

Asa am trait Petrolul - CFR CluJ

Etapa a 27-a din Liga 1 s-a incheiat, luni seara, cu duelul Petrolul Ploiesti - CFR Cluj, meci care a fost live text in aceasta pagina, cu incepere de la ora 20:00.

De 23 de ori s-au mai intalnit cele doua formatii pana acum in prima liga. De sapte ori au castigat ploiestenii, de noua ori s-au impus clujenii, iar alte sapte partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Petrolul gazda: 11 jocuri - 5 succese Petrolul - 3 remize - 3 victorii CFR Cluj.

Cea mai recenta disputa directa in campionat a avut loc pe 1 octombrie 2022, CFR Cluj - Petrolul 1-0, gol inscris de Cristian Manea.

CFR Cluj vine dupa eliminarea suferita in Conference League si are de recuperat cinci puncte fata de liderul Farul.

Petrolul are o singura victorie si nu mai putin de patru infrangeri dintre care trei consecutive in ultimele cinci meciuri din campionat.

22:01

83'

Gol Purtic!

Petrolul nu cedează si reduce din diferenta prin voleul lui Purtic din afara careului.

81'

Gol Boateng !

Corner executat scurt de Petrila pana la Boateng si acesta inscrie cu un sut la coltul scurt.

78'

Leitner respinge cu o mana reluarea lui Muhar cu capul.

77'

Gol Bratu!

Petrolul reduce din diferenta dupa o contra rapida.

73'

Gol !

Braun centreaza din dreapta pentru reluarea lui Maglica cu latul. 4-0 pentru CFR.

66'

Gol Janga!

Deac centreaza in careu pentru finalizarea lui Janga cu capul.

54'

Golul doi al CFR-ului este in cele din urma validat.

53'

Gaman vine la margine sa revada faza. Un posibil hent la Birligea este verificat.

50'

Gol Birligea!

CFR isi dublează avantajul dupa o lovitura de la coltul terenului. Birligea a reluat din cadere.

46'

Start de repriza secunda.

20:52

Pauza pe Ilie Oană din Ploiești. CFR conduce cu 1-0.

45'

Deac șutează din afara careului. Mingea e deviată in corner.

40'

Interventie decisiva a lui Burca in fata lui Irobiso scăpat pe contraatac.

33'

Jocul continua cu repunere de la coltul terenului.

32'

Gaman vine la margine sa vada reluarile oficiale.

30'

Faza de penalty in careul gazdelor la hentul lui Mathaus.

26'

Dumitriu șutează peste poarta CFR-ului.

13'

Petrolul aproape de egalare prin Grozav. Mingea trece pe lângă poartă.

12'

Gol Deac!

Deschiderende scor la Ploiești după un contraatac. Deac împinge in poarta mingea respinsă in față de portarul Leitner la șutul lui Krasniqi.

7'

CFR revine in atac si Boateng șutează in blocajul unui adversar.

6'

Primul corner al meciului pentru Petrolul. Se executa in scurt si Ticu trimite mult peste poartă.