2
FCSB
Compagno 90' Tavi Popescu 41'

Așa am trăit Oțelul – FCSB

Meciul zilei în Liga 1 s-a disputat la Galați între echipa locală Oțelul și FCSB. Partida programată în etapa a 3-a, cu începere de la ora 21:30, a fost live text în această pagină.

23:32

Final de partidă.

90'

Compagno trece aproape de dublă. Reluare din cădere pe lângă poartă.

90'

Meciul a fost prelungit cu șapte minute. Au trecut deja primele trei.

90'

Gol Compagno!

FCSB își dublează avantajul prin italianul Compagno cu un șut din interiorul careului după o fază rapidă la care au mai contribuit Tavi Popescu și Coman.

89'

Ursu șutează din lovitură liberă și bara transversală îi salvează din nou pe cei de la FCSB.

87'

Șut peste poarta celor de la FCSB. Extrem de agresivi gălățenii în acest final de partidă.

85'

Centrare pe bara a doua pentru Coman. Acesta ratează incredibil sau, altfel spus, portarul Stoian respinge in extremis cu piciorul.

81'

Miculescu a intrat în locul lui Cordea la oaspeți.

75'

Bara transversală îi salvează pe cei de la FCSB la șutul lui Cîrjan cu stângul din afara careului!

67'

Galben pentru Pantea de la FCSB.

64'

Chiricheș îi lasă locul lui Haruț.

62'

Compagno intră la FCSB în locul lui Șut.

60'

PENALTY RATAT DE FCSB!!!

Stoian, portarul gazdelor, apără lovitura de la 11 metri executată de Coman. Șeptarul de la FCSB a tras previzibil și extrem de slab.

58'

Fază de penalty la căderea lui Cordea în careul gazdelor. Arbitrul vine la margine pentru a revedea faza și în cele din urmă se acordă penalty pentru FCSB.

51'

Portarul Stoian iese din poartă și trimite greșit în afara terenului.

46'

O prima acțiune periculoasă a roș-albaștrilor. Cordea a ratat pasa pentru Coman într-o poziție favorabilă.

46'

Se reia meciul de la 1-0 pentru FCSB.

22:38

Olaru și Coman intră la FCSB pentru repriza a doua. Panait în locul lui Zhelev la Oțelul.

22:36

22:21

FCSB intră cu 1-0 la pauză. Golul lui Tavi Popescu face diferența după primele 45 de minute.

41'

Gol Tavi Popescu!

FCSB deschide scorul prin Octavian Popescu. Șut imparabil din marginea careului.

28'

Chiricheș aproape de autogol. A deviat cu capul o minge respinsă in extremis în corner de Târnovanu.

24'

Centrare din dreapta în careul gazdelor. Mingea e respinsă de Stoian.

17'

Tavi Popescu întră în centru și trage pe poartă.

14'

Pressing agresiv al gazdelor care dă roade.

12'

Baluță intră în careu și trage la poartă. Offside semnalizat de la margine.

6'

Accidentare suferită de Pantea. Acuză o lovitură la nivelul capului.

1'

Start de partidă la Galați. Tribune arhipline la malul Dunării.

21:32

Oțelul: Stoian - Rus, Yabre, Lopez, Zhelev - Jardan, Neagu, Teles - Pop, Fatai, Cisotti.

FCSB: Tarnovanu - Pantea, Dawa, Chiriches, Popescu - Edjouma, Sut, Djokovic - Cordea, Baluta, Popescu.

13:37

Avancronica meciului de la Galați

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 54 de ori în prima ligă. De nouă ori au câştigat gălăţenii, de 39 de ori s-au impus roş-albaştrii bucureşteni, iar alte șase partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Oţelul gazdă: 27 de meciuri - 7 victorii Oţelul - 5 remize - 15 succese FCSB.

Cea mai recentă dispută directă din campionatul României: 19 aprilie 2015, FCSB - Oţelul 1-2.

Ultima oară Oțelul și FCSB au remizat în septembrie 2021, scor 0-0, la Galați, în grupele din Cupa României Betano.

FCSB are trei victorii consecutive în toate competițiile, în actualul sezon.

Oțelul n-a pierdut niciun meci în primele două etape, remizând acasă cu UTA (1-1) și în deplasare cu Universitatea Craiova (0-0).