Mioveni – Botosani 0-0. Un eliminat si un gol anulat de VAR

Echipele CS Mioveni si FC Botosani au remizat, scor 0-0, duminica, intr-o partida din etapa a 15-a in prima liga.

Oaspetii de la FC Botosani au evoluat in inferioritate numerica din minutul 67, cand Dican a fost eliminat pentru cumul de cartonase galbene. Pe primul il incasase in debutul partidei, minutul 7.

Cei de la Mioveni au marcat in minutul 82 prin Panait, insa bucuria a fost de scurta durata pentru oamenii lui Stoican.

VAR-ul a intervenit si a corectat faza, pe reluarea oficiala observandu-se ca mingea pasata de Cosereanu depasise linia de fund a terenului.

In al doilea din cele cinci minute de prelungire gazdele au ratat cea mai mare ocazie a meciului prin Kabananga.

Gasit liber in sase metri de centrarea lui Krasniqi, atacantul congolez a trimis cu capul peste poarta.

CS Mioveni ramane ultima in clasament, cu doar opt puncte acumulate, in timp ce Botosani se afla pe locul sapte, cu 18 puncte.

CS Mioveni: I. Popescu - I. Balaur, Scarlatache, Garutti – Oancea (Kabananga ’75), Panait, Lixandru (Toma ’76), Şerbănică – Radescu (Coşereanu ’63), Krasniqi, Antal (Carnat ’54). Antrenor: Flavius Stoican.

FC Botoşani: Ed. Pap – Patache (Sno ’81), Dican, Boli, Ţigănaşu (Dragu ’46) - Sylla, Sadiku, Ivanov – Shahaf (Zabou ’62), Roman (Sekou ’69), Criciuma (Şeroni ’70). Antrenor: Mihai Teja.

Cartonaşe galbene: Antal ’23, Panait ’50, Şerbănică ’54 / Dican ‘7, ’67, Criciuma ’23, Sadiku ’43, Şeroni ‘80.

Arbitri: George Cătălin Găman.