1
0
FC Botosani

Voluntariul scapa de grijile retrogradarii

FC Voluntari a castigat, duminica, pe teren propriu in fata celor de la FC Botosani, cu 1-0, in etapa a 11-a, ajungand la 33 de puncte in clasament.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Cernat dintr-o lovitura libera obtinuta de Ivanovici la un duel cu Miron.

In partea secunda gazdele au trecut pe langa golul doi la patrunderea lui Balan finalizata cu sut in bara.

Cu trei etape inaintea finalului de sezon in playout echipa lui Claudiu Niculescu are zece puncte in fata echipelor aflate in lupta pentru evitarea retrogradarii si nu mai are decat grija finalei Cupei Romaniei cu Astra Giurgiu.

FC Voluntari: Balauru - Maftei, Spahija, Cazan, Acsinte - Novac, Marinescu (Curelea '89) - Deac (Căpăţână '57), Cernat (Tăbăcariu '46), Ivanovici - Bălan. Antrenor: Claudiu Niculescu

FC Botoşani: Cobrea - Miron, Cucu (Buş '78), Tincu - Unguruşan, Vaşvari, Bordeianu, Popovici - Roman (Moruţan '71), Kuku (Herghelegiu '58), Golofca. Antrenor: Leo Grozavu

Cartonaşe galbene: Spahija '36, Bălan '58, Marinescu '81, Tăbăcariu '86, Cazan '90+1 / Cucu '9, Tincu '45, Vaşvari '69

Meciul a fost arbitrat de Andrei Chivulete, ajutat de asistenţii Vlad Bârleanu şi Florin Păunescu, iar George Rădulescu a fost rezervă.

14:52

Final de partida si cu aceasta victorie Voluntariu scapa de grijile retrogradarii.

81'

Marinescu suteaza peste poarta dintr-o lovitura libera de la peste 25 metri.

78'

Bus intra in locul lui Cucu la Botosani.

75'

Contraatac al Voluntariului cu Balan in prim plan. Acesta suteaza in bara!

69'

Avertisment si pentru Vasvari, capitanul oaspetilor.

67'

Sansa ratata de Popovici in interiorul careului advers la o pasa printre oferita de Golofca.

64'

Centrare dezamagitoare a lui Miron, dar in cele din urma se arata coltul terenului. Corner pentru Botosani.

59'

Herghelegiu intra in locul lui Kuku,

57'

Balan este avertizat pentru proteste. Acesta a solicitat un fault in marginea careului advers.

46'

S-a reluat meciul de la Voluntari.

13:47

Pauza la Voluntari.

45'

Corner pentru Voluntari la ultima faza a reprizei.

45'

Tincu este avertizat pentru un fault in cercul de la centrul terenului.

39'

Tincu reia cu capul pe langa poarta fara om in marcaj la un corner executat de Roman.

31'

Inca o incercare de sut, de aceasta data din partea lui Bordeianu. Mingea trece mult peste poarta.

30'

Vasvari nu prinde poarta cu un sut pe langa poarta din afara careului.

26'

Pasa fabuloasa pentru Golofca pe care o da Vasvari, insa atacantul Botosaniul preia ca un jucator de Divizia C si faza e complet irosita.

25'

In ultimele minute cei de la Botosani ataca mai mult si controleaza centrul terenului pe fondul retragerii gazdelor.

22'

Ce ocazie pentru gazde! Balan intercepteaza un balon in marginea careului advers, scapa spre poarta si paseaza lui Cernat. Acesta incearca o finalizare de finete pe langa Cobrea, dar mingea nu are forta si Tincu respinge in extremis.

20'

Golofca suteaza departe de poarta lui Balauru.

15'

Roman obtine lovitura libera in marginea careului gazdelor la un contact cu Spahjia.

10'

Gol Cernat!

Cernat executa cu sut plasat si-l invinge pe Cobrea.

8'

Intrare imprudenta a lui Miron asupra lui Ivanovici si se acorda lovitura de la 11 metri. Pe reluare se cum faultul a fost la limita careului usor in afara careului. Cucu vede galben pentru proteste.