1
FC Arges
Garita 27'

UTA - FC Arges 0-1. Aradenii au încheiat meciul in dubla inferioritate numerica

Etapa a 16-a a continuat , duminica, cu meciul UTA - FC Arges, partida care a inceput la ora 18:15.

Unicul gol al meciului de la Arad a fost marcat in finalul primei reprize de Garita din pasa lui Njike.

UTA a dominat mare parte din meci, ratand ocazii importante pe final de meci.

Aradenii au incheiat meciul cu doi jucatori mai putin pe teren, Steau si Erico da Silva fiind eliminati.

In cazul lui Steau a fost vorba de un rosu direct.

Suporterii Batranei Doamne au scandat inca o data impotriva antrenorului Ilie Poenaru, caruia i-au cerut demisia.

Marius Croitoru a debutat astfel cu victorie pe banca echipei FC Arges, formatie care nu mai castigase de trei etape.

Criza celor de la UTA se adanceste, aradenii fiind fara victorie de sase meciuri, interval in care a obtinut un singur punct.

UTA: D. Balauru – Dobrescu (Fl. Matei 46), Erico, Benga, Abeid - Batha, Cascini (Keseru 71) – Stahl (Jobello 71), Otele, R. Pop (Şteau 46) – Postolachi.  Antrenor: Ilie Poenaru.

FC ARGEŞ: Straton - Tofan, Dobrosavlevici, Cestor, Latovlevici – Njike (G. Creţu 82), Raynov - Işfan, Calcan (I. Şerban 60), Bertrand (Jakolis 60) - Garita. Antrenor: Marius Croitoru.

Cartonaşe galbene: Erico 40,Benga 90+3 / Dobrosavlevici 57, Latovlevici 73, Straton 90+4, Cestor 90+4.

20:10

George Găman pune capat meciului.

90'

Cartonas rosu !

Erico vede al doilea galben pentru un fault asupra lui Straton. Dubla inferioritate numerica pentru UTA.

86'

Steau cedeaza nervos si se alege cu rosu direct dupa o lovitura in nas aplicata lui Tofan.

83'

Keseru reia cu capul pe langa poarta din centrarea lui Jobelo.

82'

Suporterii aradeni ii cer demisia antrenorului Ilie Poenaru.

80'

Otele încearcă din nou poarta. Mingea deviata ajunge in bratele lui Straton.

75'

Dobrosavlevici respinge in extremis din fata lui Postolachi.

66'

Otele trece usor de Latovlevici si intoarce pentru sutul lui Stahl peste poarta.

60'

Otele trage previzibil din afara careului. Retine Straton fara probleme.

56'

Straton iese gresit pe o centrare si Isfan respinge din fata lui Otele.

46'

Start de repriza secunda la Arad. Matei a intrat in locul lui Dobrescu la gazde.

35'

Centrare a lui Otele din flanc si Postolachi reia cu capul pe langa poarta.

30'

Otele nu-l poate invinge pe Straton cu o executie din interiorul careului.

27'

Gol Garita!

Njike recupereaza la centrul terenului si ii paseaza decisiv lui Garita. Acesta deschide scorul pentru pitesteni cu un sut din interiorul careului.

14'

Faza de penalty in careul gazdelor la caderea lui Garita. Jocul este lasat sa continue.