1
FC Botosani
Rodriguez 56'

Botosani castiga la Sf.Gheorghe si asigura locul doi in playout

Echipele Sepsi Sf.Gheorghe si FC Botosani s-au intalnit duminica seara, intr-un meci din etapa a 13-a a Ligii 1 Betano.

Chitoşcă l-a faultat în careu de Petrovikj, iar Rodriguez a marcat din lovitura de la 11 metri in minutul 55.

Cu acest succes FC Botosani isi asigura locul doi in playout la finalul sezonului.

Au evoluat echipele

Sepsi: Niczuly - Dalmau, Ursu (Ross '39), Viera, Dima (Yassin Hamed '51) - Petrovikj, Ghinga - Oliveira (Dumbravă '58), I. Fulop, Tandia - Simonovski. Antrenor Eugen Neagoe;

FC Botoşani: Cobrea - Burcă, Tincu, Miron - Unguruşan, Oaidă, J. Rodriguez, N. Muşat - M. Roman (Golubovici '27), Chitoşcă (Serediuc '70), C. Golofca (Acsinte '90). Antrenor Costel Enache.

Cartonaşe galbene: Viera '6, Fulop '70 / Serediuc '79, Cobrea '90+3

Arbitru.: George Rădulescu

80'

Fulop trimite putin pe langa poarta lui Cobrea dintr-o lovitura libera. Mingea a fost deviata de zidul celor de la Botosani.

71'

Simonovski rateaza egalarea cu un sut din 16 metri. Mingea a trecut putin pe langa poarta oaspetilor.

56'

Gol Rodriguez!

Rodriguez transforma o lovitura de la 11 metri si aduce Botosaniul in avantaj.

46'

18:51

Pauza la Sf.Gheorghe.

38'

Ross intra in locul lui Ursu la Sepsi.

30'

Simonovski reia cu capul pe langa poarta celor de la Botosani.

26'

Golubovic intra in locul lui Roman la oaspeti.

7'

Roman suteaza peste poarta dintr-o lovitura libera de la marginea careului.

6'

Viera incaseaza primul galben al meciului pentru un fault in marginea careului.

1'

A inceput meciul.

0'

Sepsi: Niczuly - Dalmau, Ursu, Viera, Dima - Petrovikj, Ghinga - Oliveira, I. Fulop, Tandia - Simonovski;

FC Botosani: Cobrea - Burcă, Tincu, Miron - Unguruşan, Oaidă, Rodriguez, N. Muşat - M. Roman, Chitoşcă, Golofca.

16:18

In acest sezon s-au inregistrat urmatoarele rezultate intre cele doua echipe:

Botosani - Sepsi 5-1

Sepsi - Botosani 1-2

Botosani - Sepsi 2-2 (playout)

16:17

Sepsi şi FC Botoşani s-au mai întâlnit pe prima scenă doar în ediţia curentă, de trei ori, două jocuri încheindu-se cu victoria moldovenilor şi unul la egalitate.

16:17

Botosani are o singura victorie in precedentele patru deplasari, un 3-0 pe 5 mai pe terenul lui Juventus Bucuresti.

16:16

O singură înfrângere au înregistrat covăsnenii în ultimele nouă jocuri disputate pe teren propriu, 0-2 cu Concordia, în rest au șase succese şi două rezultate de egalitate.