4
Dinamo
Barboianu (ag) 45' Pesic 26' Salomao 23' Palic 9'

Dinamo face instructie cu Chiajna

Dinamo a castigat, cu 4-0, meciul sustinut in deplasare contra Concordiei Chiajna in etapa a 11-a din playout.

Un rezultat stabilit inca din prima repriza, cand pentru Dinamo au marcat Palic, Salomao din penalty, Pesic si Barboianu (autogol).

Chiajna a avut cate o ocazie de gol in fiecare dintre reprize, de fiecare portarul Penedo opunandu-se golului la reluarile lui Cristescu, respectiv Nivaldo.

Au evoluat echipele:

Concordia Chiajna: Caparco – Bărboianu, Albu, A. Marc, Fota – D. Bucşa, Prepeliţă (Babic ’66) – Nivaldo, M. Cristescu (Deaconu ’62), Grădinaru (Patache ’75) – Pena. Antrenor: Ionuţ Badea.

Dinamo Bucureşti: Penedo – Corbu, M. Popescu, Katsikas, Vl. Olteanu – D. Nistor (Dudea ’69), Mahlangu, Palic – Pesic (Şerban ’81), Moldoveanu (Popa ’71), Salomao. Antrenor: Florin Bratu.

Arbitri: Sebastian Colţescu

89'

Penedo se opune golului la sutul lui Nivaldo din interiorul careului.

46'

Reincepe meciul.

22:32

Se termina prima repriza.

45'

Gol Barboianu (ag)!

Autogol Barboianu la un sut trimis de Salomao din apropiere.

38'

La cealalta poarta Gradinaru suteaza alaturi de la peste 30 de metri.

37'

Contraatac al lui Dinamo purtat de Salomao pe stanga. Acesta intoarce pentru sutul lui Nistor care se duce mult peste poarta.

29'

Senzationala parada lui Penedo la sutul lui Cristescu din 3-4 metri. Un reflex de portar care va juca la Cupa Mondiala.

26'

Gol Pesic!

Palic centreaza din stanga si Pesic apare fara marcaj in careu reluand cu capul pe coltul scurt.

23'

Gol Salomao!

Lovitura de la 11 metri este transformata de Salomao cu un sut pe jos.

22'

Moldoveanu scoate lovitura de la 11 metri in duel cu Caparco la o pasa in adancime oferita de Salomao.

13'

Corner

Nistor cauta poarta cu un sut din afara careului. Caparco respinge in corner.

9'

Gol Palic!

Dinamo deschide scorul la prima ocazie a meciului. Nistor centreaza din flancul drept si Palic reia decisiv cu capul in plasa.

1'

A inceput meciul de la Chiajna.

21:49

Concordia Chiajna: Caparco – Bărboianu, Albu, Marc, Fota – D. Bucşa, Prepeliţă – Nivaldo, Cristescu (c), Grădinaru – Pena.

Dinamo Bucureşti: Penedo – Corbu, Popescu, Katsikas, Olteanu – Nistor (c), Mahlangu, Palic – Pesic, Moldoveanu, Salomao.

11:01

Tehnicianul ilfovenilor a evoluat în tricoul lui Dinamo timp de trei sezoane adunand 48 de meciuri (2000-2001, 2003-2004, 2004-2005). Alături de Dinamo Badea a câştigat şi singurul titlu din cariera de fotbalist, în ediția 2003-2004.

11:00

Badea are noua meciuri impotriva lui Dinamo ca antrenor si un bilant liniar: trei victorii, trei remize, trei infrangeri.

10:59

Ultima victorie a ilfovenilor in fata lui Dinamo a venit in septembrie 2017, chiar in Stefan cel Mare. Un 3-2 spectaculos cu Ion Moldovan pe banca echipei din Chiajna. Intre timp acesta a fost schimbat cu Ionut Badea.

10:58

In cele sapte meciuri disputate la Chiajna echipa gazda a obtinut o singura victorie, in timp ce Dinamo s-a impus de patru ori.

10:58

Aceasta este a 16-a intalnire in Liga 1 intre Concordia si Dinamo. Pana acum ilfovenii s-au impus de patru ori, doua meciuri au fost remiza, iar Dinamo a castigat de noua ori.