Asa am trait Sepsi - Poli Iasi 3-3. Gazdele au avut 3-1 la pauza!

O noua etapa a debutat, vineri seara, in CASA Liga 1. Runda cu numarul 22 a fost deschisa de duelul Sepsi Sf.Gheorghe - Poli Iasi.

22:23

90'

Gol Gaitan!

Lovitura de teatru! Poli Iasi egaleaza prin argentinianul Gaitan la ultima faza a meciului. Un contraatac al oaspetilor, un sut ratat de Baxevanos transformat in pasa decisiva pentru aparitia lui Gaitan in sase metri.

77'

Gol Calcan!

Poli Iasi arunca in aer finalul de meci. Calcan inscrie cu un voleu spectaculos din interiorul careului dupa o centrare din dreapta.

71'

Momente mai bune de joc pentru Poli Iasi, echipa aflata in cautarea golului doi.

70'

Mingea in careu la Zajmovic. Acesta obtine cornerul.

64'

Achahbar suteaza peste poarta din interiorul careului dupa o faza care l-a avut in prim plan pe Golofca.

57'

Lovitura libera a iesenilor ramasa fara rezultat.

21:16

Pauza la Sf.Gheorghe.

42'

Gol Golofca!

Sut sub transversala pentru 3-1. Sepsi isi asigura un avantaj consistent.

18'

Gol Safranko!

Sepsi marcheaza rapid golul doi prin Safranko din centrarea lui Golofca.

17'

Gol Fulop!

Lorand Fulop marcheaza cu emotii de la punctul cu var. Portarul Brinza aproape sa pareze lovitura de la 11 metri.

16'

Penalty pentru Sepsi si un galben acordat lui Onea pentru hent in careu.

2'

Gol Vega!

Poli Iasi marcheaza repede prin Vega.

1'

A inceput meciul de la Sf.Gheorghe.

0'

Sepsi: 1 Fejer - 2 Deligiannidis, 29 Bouhenna, 82 Ninaj, 11 Stefanescu - 23 Achahbar, 14 Gonzaez, 10 Fulop - 90 Golofca, 18 Safranko, 27 Petrila.

Poli Iasi: 95 Brinza - 19 Onea, 6 Popa, 4 Mihalache, 24 Busu - 26 Moisa, 22 Gaitan, 8 Passaglia - 7 Popadiuc, 77 Vega, 70 Flores.

15:44

Avancronica

Cele două echipe s-au mai întâlnit de nouă ori în principala competiţie internă, de cinci ori s-au impus covăsnenii, un joc s-a terminat cu victoria ieşenilor, iar alte trei partide s-au încheiat la egalitate, informeaza LPF.

Primul meci a avut loc pe 28 august 2017, CSM Poli Iaşi - Sepsi OSK 0-2 (dublă Claudiu Herea).

Singurul succes din contul moldovenilor s-a consemnat pe 5 iulie 2020, CSM Poli - Sepsi OSK 3-1.

Cea mai recentă confruntare directă: 17 octombrie 2020, Poli - Sepsi OSK 1-4, goluri marcate de Doru Popadiuc, respectiv Admin Bajrovic, Gabriel Vaşvari (penalty), Rachid Bouhenna şi Manuel de Iriondo (autogol).