1
Astra
Tincu (ag) 86'

Asa am trait Sepsi - Astra 4-1. Giurgiuvenii sunt KO la Sf.Gheorghe

Etapa a 18-a a continuat cu meciul Sepsi Sf.Gheorghe - Astra Giurgiu, meci arbitrat de Sebastian Coltescu.

14:23

Sebastian Coltescu pune punct partidei.

86'

Gol Tincu (ag)!

Astra marcheaza golul de onoare in urma unui autogol al lui Tincu la o centrare din dreapta.

82'

Ciocnire intre Gaman si Niczuly. Portarul gazdelor se tavaleste de durere. Gaman nu scapa de cartonas.

80'

Mitrea ii lasa locul lui Purece, iar Dumitrescu intra in locul lui Eder Gonzalez (Sepsi).
Crepulja iese si intra Boé-Kane (Astra). Ultimele modificari in cele doua echipe.

75'

Gol Bajrovic!

Al doilea gol marcat de Bajrovic in sapte aparitii pentru Sepsi. Sut cu pamantul din afara careului in dreapta lui Popa.

72'

Bajrovic in locul lui Safranko (Sepsi).

66'

Markovic in locul lui Kovacs (Sepsi).

62'

Balaure si Merloi intra la Astra. Au iesit Stahl si Radut.

46'

Budescu si Wutrich au intrat la oaspeti. Jucatori inlocuiti: Canadija si V.Gheorghe.

45'

Gol Eder Gonzalez!

Sepsi face 3-0 prin spaniolul Eder Gonzalez. Demarcat la bara a doua acesta reia din cadere in poarta din centrarea lui Tamas.

43'

Coltescu il iarta de eliminare pe Kovacs, caruia ii acorda doar galben pentru un fault dur cu talpa sus asupra lui Graovac.

41'

Gol Vasvari!

Sepsi isi dubleaza avantajul. Vasvari a transformat cu un sut pe jos.

39'

PENALTY
Coltescu arata fara ezitare punctul cu var de la 11 metri pentru Sepsi. Portarul Popa l-a crosetat pe Eder Gonzalez.

12'

Gol Kovacs!

Dimitrov centreaza din dreapta si Kovacs pune capul pentru 1-0 din sase metri.

3'

Montini trimite peste poarta o minge blocata intr-o prima faza de portarul Niczuly la sutul lui David Bruno.

1'

Sebastian Coltescu fluiera startul meciului.

0'

Sepsi: 33 Niczuly – 88 Dimitrov, 4 Tincu, 3 Mitrea, 99, Csiszer – 5 Kovacs, 8 Vasvari, 17 Fofana, 14 Eder Gonzalez – 18 Safranko, 22 Tamas.

Astra: 12 Popa – 2 Hugo Sousa, 4 Graovac, 25 Gaman, 20 David Bruno – 77 Stahl, 90 Radut, 21 Crepulja, 7 Canadija – 11 V.Gheorghe – 43 Montini.

12:27

Avancronica

Cele două echipe s-au mai întâlnit de nouă ori în principala competiţie internă, de patru ori a câştigat Astra, un joc s-a terminat cu victoria celor de la Sepsi OSK, iar alte patru partide s-au încheiat la egalitate.

Cea mai recentă confruntare directă pe prima scenă: 13 septembrie 2020, Astra - Sepsi OSK 2-2, goluri înscrise de V. Gheorghe - dublă, respectiv R. Bouhenna şi P. Safranko.

Eugen Neagoe a antrenat formaţia covăsneană în sezoanele 2017/18 - 2018/19 (56 de meciuri în Liga 1), reuşind să o calificare pentru întâia oară în play-off (ediţia 2018/19).

Leo Grozavu vs Eugen Neagoe în Liga 1: 4 jocuri - o remiză - 3 victorii Neagoe;

Leo Grozavu vs Astra în Liga 1: 7 jocuri - o victorie (2014/15, FC Botoşani - Astra 1-0) - 3 remize - 3 înfrângeri;