1
0
UTA

Rapid - UTA 1-0. Super executia lui Morais a facut diferenta

Junior Morais a marcat unicul gol al meciului cu UTA, partida disputata sambata seara in etapa a 6-a din Liga 1.

Junior Morais a scuturat plasa portii adverse, in minutul 27, cu un sut spectaculos de la distanta.

UTA a ramas in inferioritate numerica din minutul 74, cand Batha a fost eliminat pentru cumul de cartonase galbene.

Rapid: H. Moldovan - Onea, Săpunaru, Dr. Grigore, Morais - Kait, Crepulja, Al. Ioniţă (Papeau 55’) – Sefer (Pănoiu 76’), Dugandzic, Costache (Măţan 55’). Antrenor: Adrian Mutu.

UTA: Balauru - Vukcevic, Benga, Chindriş, Hoxhallari - Cascini, Isac (Şteau 46’), Batha – Jobello (Keseru 81’), Postolachi (Ademi 61’), Otele (Ubbink 73’). Antrenor: Ilie Poenaru.

Cartonaşe galbene: Dr. Grigore 27, Dugandzic 85 / Otele 50, Batha 51, Hoxhallari 70, Chindriş 88.

Cartonaş roşu: Batha (UTA) min.74.

Arbitri: Iulian Călin – Alexandru Cerei, Andrei Constantinescu.

23:24

81'

Keseru intra in locul lui Jabello.

74'

Cartonas rosu !

Batha vede al doilea galben si UTA ramane in zece.

59'

Papeau suteaza pe direcția portarului.

22:26

0-0 dupa primele 45 de minute in Giulesti.

45'

Moldovan intervine decisiv la sutul lui Otele din interiorul careului.

42'

Hoxhallari încearcă foarfeca din interiorul careului dupa o centrare din lovitura libera. Executie complet ratata.

37'

Centrare din stanga in careul rapidist pentru Jobello. Preluare si sut peste poarta.

27'

Dragos Grigore (Rapid).

26'

Sefer cauta poarta din lovitura libera. Respinge Balauru in lateral.

17'

Gol Morais!

Rapid deschide scorul prin Junior Morais. Sut de la distanta.

14'

Balauru intervine la sutul lui Dugandzic.

1'

A inceput meciul din Giulești.

0'

Rapid: Moldovan - Onea, Săpunaru, Grigore, Junior Morais - Kait, Crepulja, Ioniţă - Sefer, Dugandzic, Costache
UTA: Balauru - Vukcevic, Benga, Chindriş, Hoxhallari - Cascini, Isac, Batha - Jobello, Postolachi, Otele

12:29

Avancronica

Cele doua s-au mai duelat de 67 de ori in principala competitie interna, de 24 de ori s-au impus bucurestenii, de 25 de ori au castigat aradenii, iar alte 18 jocuri s-au terminat la egalitate.

Doar patru dintre cele 18 egaluri s-au incheiat fara gol, toate pe terenul bucurestenilor. Ultima remiza alba s-a consemnat pe 27 august 1972, antrenori Bazil Marian, respectiv Nicolae Dumitrescu.

Palmares cu Rapid gazda: 33 de jocuri - 15 victorii Rapid - 10 remize - 8 succese UTA.

Cea mai recenta intalnire directa: 9 aprilie 2022, UTA - Rapid 0-2, marcatori Alexandru Ionita si Rares Ilie.