2
Dinamo
Morsay 54' Sorescu 21'

Poli Iasi - Dinamo 1-2. "Cainii" ies din zona rosie

Dinamo scapa de zona retrogradarii dupa a treia victorie consecutiva in faza playout din Casa Liga 1.

Sorescu a deschis scorul in Copou cu un sut la coltul lung, in minutul 21.

Poli Iasi a egalat cu un minut inaintea pauzei prin Zajmovic dupa o lovitura de la coltul terenului. Acesta a reluat cu capul decisiv din sase metri.

Introdus la pauza, Morsay a adus victoria lui Dinamo dupa o patrundere in minutul 54. Suedezul a profitat si de iesirea hazardata din poarta a lui Branza.

Dinamo ajunge pe locul cinci in clasamentul din playout si pentru moment iese din zona locurilor de baraj sau cele care duc direct in Liga 2.

Poli Iasi ramane lanterna rosie si mai pastreaza doar sanse teoretice la salvarea de la retrogradare.

Poli Iaşi: Brînză – Onea, Mihalache, Baxevanos, Buşu – De Iriondo (Gaitan ’81), Passaglia (Cristea ’81) – Mensah, Vanzo (Flores ’64), Stan (Popadiuc ’11) – Zajmovic. Antrenor: Nicolo Napoli.

Dinamo: Eşanu – Bejan, Puljic, Albentosa – Sorescu, Achim, Anton, Gol, Filip (Radu ’75) – Mihaiu (Morsay ’46, Blejdea ‘89), Nemec. Antrenor: Dusan Uhrin.

Cartonaşe galbene: Flores ‘65 / Puljic ‘6, Sorescu ’77, Nemec ‘90+1.

Arbitri: Horaţiu Feşnic - Valentin Avram, Alexandru Cerei - Florin Andrei.

80'

Francisc Cristea in locul lui Passaglia si Gaitan in locul lui De Iriondo la Poli Iasi.

77'

Cartonas galben pentru Sorescu (Dinamo).

75'

Andrei Radu in locul lui Steliano Filip la Dinamo.

74'

De Iriondo suteaza in Bejan. Dinamovistul se resimte.

57'

Anton suteaza peste poarta dintr-o lovitura libera.

54'

Gol Morsay!

Dinamo revine la conducere prin Morsay. Acesta inscrie cu un sut din marginea careului. Iesire hazardata din poarta a lui Brinza.

50'

Brinza respinge de pe linia portii capul lui Albentosa dupa o centrare din corner.

48'

Puljic trimite in bara! Faza e invalidata de un fanion ridicat de la margine.

46'

Morsay in locul lui Mihaiu la Dinamo.

17:18

Pauza in Copou. 1-1 dupa primele 45 de minute.

44'

Gol Zajmovic!

Poli Iasi restabileste egalitatea prin Zajmovic. Lovitura de cap la coltul lung de pe linia careului de sase metri.

42'

Dubla ocazie pentru Poli Iasi. Esanu s-a opus in doua randuri la un sut din lovitura libera, apoi la un sut din apropiere.

21'

Gol Sorescu!

Dinamo deschide scorul in Copou. Sorescu inscrie din pasa lui Gol.

11'

Doru Popadiuc intra la gazde in locul lui Antoni Stan.

6'

Ante Puljic (Dinamo) vede primul galben al partidei.

1'

Horatiu Fesnic fluiera startul partidei. Prima posesie apartine lui Dinamo.

16:16

Poli Iasi: 95 Brinza – 19 Onea, 4 Mihalache, 3 Baxevanos, 24 Busu – 18 De Iriondo, 8 Passaglia – 17 Mensah, 11 Vanzo, 29 Stan – 9 Zajmovic.

Dinamo: 12 Esanu – 30 Bejan, 66 Puljic, 2 Albentosa – 22 Sorescu, 77 Achim, 8 Anton, 55 Gol, 7 Filip – 98 Mihaiu, 17 Nemec.

15:32

Avancronica

Dinamo vs. Politehnica în Liga 1: 20 jocuri - 8 victorii Dinamo - 5 remize - 7 victorii Politehnica.

Palmares cu Politehnica gazdă: 10 jocuri - o victorie Dinamo - două remize - 7 victorii Politehnica.