2
0
FC Arges

Petrolul - FC Arges 2-0. Grozav si Budescu au adus victoria "gazarilor"

Echipa Petrolul Ploiesti s-a impus pe teren propriu in fata celor de la FC Arges, cu 2-0 (1-0), intr-o partida disputata, luni, in etapa a 15-a.

Grozav a deschis scorul in minutul 13 cu un sut spectaculos.

Acesta i-a lasat locul in teren lui Budescu, in minutul 79, iar acesta avea sa inchida tabela sase minute mai tarziu dintr-o lovitura de la 11 metri.

FC Arges a evoluat in inferioritate numerica din debutul partii secunde, dupa ce Alceus a primit al doilea cartonas galben si a fost eliminat.

Pentru Petrolul este prima victorie dupa patru infrangeri la rand, trei in campionat si una in Cupa Romaniei.

Pitestenii raman fara victorie in ultimele trei partide.

Petrolul: Vâlceanu - Mathaus, Huja, Meijers - Borţa, Seto, Jair, Ţicu - Grozav - Irobiso, Măzărache. Antrenor: Nicolae Constantin.

FC Argeş: Straton - Tofan, Dobrosavlevici, M. Constantin, Latovlevici - M. Colli, Njike - Işfan, Alceus, Calcan - Garita. Antrenor: Andrei Prepeliţă.

Arbitri: Sebastian Colţescu – Sebastian Eugen Gheorghe, Marius Badea.

20:09

Final de partida. Petrolul castiga meciul prin golurile lui Grozav si Budescu.

85'

Gol Budescu!

Primul gol marcat de Budescu de la revenirea la Petrolul.

79'

Budescu intra in locul lui Grozav la Petrolul. Sunt primele minute in campionat pentru Budescu in tricoul "gazarilor". Acesta a bifat 19 minute in partida cu Sepsi din Cupa Romaniei (1-3).

66'

Grozav surprins intr-o pozitie afara din joc. Petrolul domina jocul in cautarea golului doi.

64'

Centrare in fata portii. Grozav ataca mingea si il faulteaza pe Valceanu.

60'

Centrare in fata portii. Irobiso este fluierat pentru un fault in atac.

56'

FC Arges ramane in zece jucatori. Alceus este eliminat dupa al doilea galben incasat.

43'

Valceanu respinge sutul lui Meza Colli de la distanta. Cea mai importanta faza a pitestenilor de pana acum.

39'

Mathaus reia milimetric pe langa poarta cu capul dupa o centrare din corner. Sansa mare de 2-0 pentru Petrolul.

22'

Isfan incearca poarta cu un sut din lateral. Valceanu reuseste sa respinga.

15'

Irobiso trimite peste poarta dintr-o pozitie ideala.

13'

Gol Grozav!

Grozav preia din pasa lui Irobiso si inscrie cu un sut spectaculos.

1'

A inceput meciul.

0'

Petrolul: Valceanu - Meijers, Mathaus, Huja, Ticu - Borta, Seto - Grozav, Jair, Mazarache - Irobiso.

FC Arges: Straton - Tofan, Constantin, Dobrosavlevici, Latovlevici - Meza, Alceus, Njike - Isfan, Garita, Calcan.

12:46

Avancronica

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 60 de ori în principala competiţie internă, de 19 ori s-au impus prahovenii, de 23 de ori au câştigat argeşenii, iar alte 18 partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Petrolul gazdă: 30 meciuri - 16 victorii Petrolul - 8 remize - 6 succese FC Argeş.

Cea mai recentă dispută directă pe prima scenă: 20 martie 2004, FC Argeş - Petrolul 0-0.