Alhassan 68' 63' Paraschiv 28'
3
0
Mioveni

In primul meci al sezonului: Hermannstadt - Mioveni, 3-0. Baba Alhassan a reusit o dubla

Echipa sibiana si-a luat revansa in fata celor de la CS Mioveni, formatie in fata careia pierdea barajul de mentinere in primul esalon, in 2021.

Hermannstadt, echipa pregatita de Marius Maldarasanu, a castigat de o maniera categoria duelul cu CS Mioveni, scor 3-0 (1-0).

Daniel Paraschiv a deschis scorul in prima repriza (28).

Apoi, Baba Alhassan si-a trecut in cont dubla (63, 68).

Gazdele arenei din Medias au mai avut o bara transversala in partea secunda si un gol invalidat pentru offside, faza la care a intervenit si VAR-ul, mentinand decizia de la linie.

Hermannstadt a promovat direct in Liga 1, dupa ce s-a clasat pe locul secund in playoff-ul ligii secunde sezonul precedent.

Hermannstadt: Iliev – Butean, Bejan, I. Stoica, Opruţ – Biceanu (Năstăsie ’46), Mino Sota, Alhassan (Iancu ’84) – P. Petrescu (Balaure ’71), D. Paraschiv (Buhăcianu ’72), Oroian (C. Popescu ’66). Antrenor: Marius Măldărăşanu.

CS Mioveni: I. Popescu – Balaur, Al. Iacob, Garutti – Rădescu (Oancea ’63), Panait (Blănaru ’64), Vereş, Trif – Dat (Mitrea ’63), Voinea (Coşereanu ’86), Buziuc (Antal ’75). Antrenor: Alexandru Pelici.

Cartonaş galben: Balaure ‘90.

Arbitri: Horia Mladinovici - Tunyogi Ferencz, Gheorghe Bogdan - Viorel Flueran.

Arbitri VAR: Ionuţ Coza, Alexandru Vodă.

20:21

Final de partida la Medias.

85'

Antal (Mioveni) preia in careu si trimite pe langa poarta.

82'

Mladenovici este anuntat din camera VAR ca decizia de la linie a fost una corecta. Ramane astfel 3-0.

81'

Buhacianu trimite mingea in poarta. Golul e anulat dupa o semnalizare de la margine, dar intervine VAR-ul.

79'

Ocazie uriasa pentru Hermannstadt! Bara transversala se opune golului de 4-0 la capul lui Buhacianu.

68'

Gol Alhassan!

Baba Alhassan isi trece in cont dubla cu un sut din interiorul careului. Apararea Mioveniului complet anesteziata la o centrare din dreapta.

63'

Hermannstadt isi dubleaza avantajul prin ghanezul Baba Alhassan. Acesta a scapat singur cu portarul si a indeplinit o simpla formalitate.

46'

Horia Mladenovici fluiera startul partii secunde.

19:18

Se termina prima repriza cu Hermannstadt in avantaj (1-0).

45'

Inca un sut la poarta pentru Mioveni. Dat a trimis putin pe langa poarta.

44'

Super parada bulgarului Iliev la sutul lui Garutti.

33'

Corner

Primul corner al meciului apartine celor de la Mioveni.

28'

Gol Paraschiv!

Hermannstadt deschide scorul prin Daniel Paraschiv. Acesta a profitat de o neintelegere intre Iacob si portarul Iustin Popescu.