1
0
Sepsi

FC U Craiova 1948 – Sepsi 1-0. Succes in inferioritate numerica pentru olteni

Echipa FC U Craiova 1948 a castigat la limita, scor 1-0, confruntarea cu Sepsi Sf.Gheorghe, marti seara, in etapa a 8-a din Liga 1.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Sidibe in finalul primei reprize cu un sut la coltul lung dupa o preluare suspecta de hent in interiorul careului.

VAR-ul a intervenit si in cele din urma golul oltenilor a fost validat.

La 0-0, in prima repriza, ambele echipe au avut cate o reusita anulata pentru offside.

Mai intai cei de la Sepsi la demarcarea lui Tudorie, apoi Craiova la golul din sase metri marcat de Balan.

FC U Craiova 1948 a ramas in inferioritate numerica din minutul 69, cand Sidibe a primit al doilea cartonas galben pentru un fault in atac.

Echipa pregatita de Marius Croitoru a interpretat insa excelent partitura defensiva, reusind sa creeze un adevarat zid viu in fata portii lui Popa.

Sepsi a incheiat meciul cu nu mai putin de 13 cornere in cont. Gazdele au avut doar o repunere de la coltul terenului tot meciul.

Pentru covasneni este prima infrangere a sezonului.

FCU si Sepsi sunt la egalitate de puncte in clasament dupa opt etape.

FC U Craiova 1948: R. Popa - Negru, Duarte, Grigore, Huyghebaert - Asamoah, Dr. Albu (Ganea 79’) - Sidibe, G. Iancu (Papadopoulos 79’), Van Durmen (Bahassa 65’) - Cl. Bălan (Marquet 65’). Antrenor: Marius Croitoru.

Sepsi: Niczuly (cpt.) - Dimitrov, Ninaj, Bălaşa, Dumitrescu (Ispas 46’) - C. Matei (Achahbar 62’), Păun, J. Rodriguez Aganovic 62’) - Bărbuţ (Golofca 70’), Tudorie (Rondon 62’), Ştefănescu. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Cartonaşe galbene: Sidibe 45+5, 69, Ganea 88 / Ninaj 45+4.

Cartonaş roşu: Sidibe (FCU Craiova) min.69

Arbitri: Horaţiu Mircea Feşnic - Valentin Avram, Alexandru Cerei.

21:11

Fluier final. Victorie mare pentru FCU 1948.

90'

Popa respinge sutul lui Aganovic din lovitura libera, mingea ramane la oaspeti si Stefanescu reia peste poarta.

90'

Sepsi preseaza in cautarea egalarii. Lovitura libera obtinuta de Golofca in marginea careului gazdelor.

85'

Marquet suteaza peste poarta oaspetilor dintr-o lovitura libera.

81'

Popa respinge lovitura de cap a lui Balasa dupa un corner.

80'

Ispas trimite peste poarta. Mingea a fost deviata intr-un nou corner, al 11-lea pentru Sepsi. Unul singur in dreptul gazdelor.

74'

Corner pentru Sepsi la sutul lui Paun deviat de un aparator al gazdelor.

69'

Cartonas rosu !

Sidibe vede al doilea galben pentru o intrare cu talpa. FC U Craiova 1948 ramane in inferioritate numerica.

58'

Centrare in fata portii si Tudorie rateaza de putin intalnirea cu mingea.

48'

Indirecta pentru Sepsi. Balasa trimite mult peste poarta.

46'

20:06

FC U Craiova 1948 intra in avantaj la cabine (1-0).

45'

Sutul lui Stefanescu din lovitura libera e deviat in corner.

45'

Dupa cateva minute in care s-a analizat preluarea lui Sidibe, existand o suspiciune de hent, centralul Horatiu Fesnic valideaza golul gazdelor.

44'

Gol Sidibe!

FC U Craiova 1948 deschide scorul prin Sidibe. Acesta il pacaleste pe Dumitrescu la un duel aerian in interiorul careului si finalizeaza cu sut la coltul scurt.

41'

Centrare a lui Stefanescu in careu si Matei reia cu capul peste poarta.

32'

Ramane 0-0 dupa al 6-lea corner pentru cei de la Sepsi. Inca nicio lovitura de la colt pentru FCU 1948.

30'

Corner

Patrundere a lui Matei si un sut din interiorul careului blocat in ultimul moment de Duarte.

28'

Negru suteaza din afara careului peste poarta.

25'

Duarte reia cu capul pe langa poarta dupa o centrare din lovitura libera.

20'

Gol anulat celor de la FC U Craiova 1948 pentru un offside la pasa lui Sidibe pentru Balan in sase metri. A fost nevoie de interventia VAR pentru a lamuri faza.

10'

Gol anulat celor de la Sepsi pentru un offside la Tudorie.

9'

Albu suteaza pe langa poarta oaspetilor.

7'

Paun intra trare asupra lui van Durmen. Se resimte jucatorul gazdelor.

6'

Inceput dominat de Sepsi, echipa care a avut deja trei cornere in primele cinci minute.

1'

A inceput meciul. Se joaca la Tg.Jiu.

0'

FCU 1948: Popa - Negru, R.Grigore, Duarte, Huyghebaert - Asamoah, Albu - Sidibe, Iancu, van Durmen - Cl.Balan.

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Balasa, Ninaj, Dumitrescu - Paun, Rodriguez - Barbut, Matei, Stefanescu - Tudorie.

Arbitru: Horia Mladinovici.

10:51

Avancronica

FC U Craiova 1948 si Sepsi s-au mai intalnit doar de trei ori in principala competitie interna, de doua ori s-au impus covasnenii, iar o partida s-a terminat la egalitate.

Primul meci a avut loc pe 6 noiembrie 2021, FC U Craiova 1948 - Sepsi 1-1, marcatori Claudiu Balan, respectiv Kevin Luckassen.

Cea mai recenta disputa directa s-a consemnat pe 16 mai 2022, FCU Craiova 1948 - Sepsi 0-5.