3
FCSB
Oaida 82' Stoica 76' Oct.Popescu 2'

Asa am trait Dinamo - FCSB

Derby-ul Romaniei s-a disputat duminica seara in Stefan cel Mare. Am transmis live text in aceasta pagina meciul Dinamo - FCSB de la ora 20:00.

21:58

90'

Doar doua minute de prelungire.

89'

Radunovic suteaza peste poarta dintr-o lovitura libera.

84'

Ivanovski patrunde si trage pe langa poarta.

82'

Gol Oaida!

Centrare din corner si Oaida inscrie cu capul la coltul lung. Dinamo e KO!

81'

Valentin Gheorghe scapa singur cu portarul lui Dinamo si nu obtine decat lovitura de la colt.

79'

Dinamo incearca o reactie la golul tocmai incasat, dar oamenii lui Stoican nu gasesc drumul spre poarta adversa.

76'

Gol Stoica!

FCSB isi dubleaza avantajul prin Ianis Stoica. Sut din marginea careului si mingea intra in poarta dupa ce loveste bara.

74'

Patriche respinge din fata lui Miron.

68'

Coman primeste liber in careu de la Radunovic. Sutul atacantului de la FCSB trece pe langa poarta. Sansa uriasa pentru oaspeti.

64'

Sansa de gol pentru FCSB.

62'

Alte doua modificari le FCSB: Miron si Stoica intra pe teren. Jucatorii inlocuiti sunt Oct.Popescu si Cordea.

59'

Reluare din foarfeca din partea lui Jonathan Rodriguez. Minge usoara pentru Vlad.

46'

Valentin Gheorghe si Coman au intrat la FCSB. Jucatorii inlocuiti sunt Dumiter si Tanase.

46'

20:54

Pauza in Stefan cel Mare. FCSB intra in avantaj la cabine.

45'
45'

Intra si ambulanta pe teren. O imagine care da frisoane celor din Stefan cel Mare.

45'

Ivanov, jucator abia intrat la Dinamo, ramane intins pe gazon si acuza o lovitura la cap.

44'

Hategan fluiera fault in atac comis de Cristea. Acesta s-a urcat efectiv pe Buleica.

43'

Lovitura libera pentru FCSB in marginea careului dinamovist. Centrarea lui Cordea oprita cu mana de Patriche.

42'

Terenul prost ii pune piedica lui Torje si Dinamo mai iroseste o faza de atac.

35'

Cartonas rosu !

Alexandru Rauta (Dinamo) este eliminat pentru al doilea galben. L-a atacat direct pe glezna pe Octavian Popescu.

35'

Sansa uriasa ratata de Dinamo!

31'

Matei centreaza din corner si Ehmann reia pe langa poarta. Mai degraba s-a lovit mingea de el.

29'

Alexandru Rauta (Dinamo).

27'

Tanase il faulteaza pe Ivanovski. O noua faza fixa pentru Dinamo in jumatatea adversa.

22'

Radunovic centreaza in sase metri pentru aparitia lui Dumiter. Intervine Patriche si trimite in corner.

19'

Cosmin Matei (Dinamo) este primul jucator avertizat al meciului pentru un fault in atac.

14'

Sut trimis de Cordea din marginea careului. Mingea ocoleste poarta dinamovista.

13'

Dinamo aduce din nou mingea in jumatatea adversa. O noua faza fixa. Torje trimite lung in careu. Patriche opreste mingea cu mana, dar se fluierase deja offside.

10'

Incursiune a lui Matei in stanga si o centrare in fata portii. Retine Vlad.

9'

Lovitura libera pentru Dinamo in jumatatea adversa. Matei trimite in careu si Ehmann reia cu capul putin pe langa poarta.

6'

Faza fixa pentru FCSB ramasa fara rezultat.

2'

Gol Oct.Popescu!

FCSB deschide scorul pe contraatac prin Octavian Popescu din pasa lui Dumiter.

1'

Abia a inceput partida si sunt deja incidente intre suporterii celor doua echipe. Se arunca petarde si torte de o parte si alta.

1'

Incepe meciul. Cei de la FCSB au avut lovitura de deschidere.

19:59

Cele doua echipe isi fac aparitia pe teren. Spectatori in limita a 30 la suta din capacitatea stadionului din Stefan cel Mare. Oaspetii de la FCSB au primit doar 200 de bilete.

19:46

DINAMO: Cristiano - Buleica, Ehmann, Patriche, Tomozei - Rauta, Pierret - Bordusanu, Matei, Torje - Ivanovski.

FCSB: Vlad - Cretu, Vinicius, Cristea, Radunovic - Olaru, Oaida, Tanase - Cordea, Dumiter, Oct.Popescu.

15:07

Avancronica

Este meciul cu numarul 150 in campionat intre Dinamo si FCSB. Roş-albaştrii s-au impus de 46 de ori, roş-albii de 49 de ori, iar alte 54 de meciuri s-au terminat la egalitate.

2,72 goluri/meci este media înregistrată de-a lungul timpului în disputele din campionat, aceasta fiind una foarte bună pentru un derby inclus pe lista celor mai importante din Europa.

9 august 2015, FCSB - Dinamo 0-0 a fost singura remiză albă consemnată în precedentele 49 de confruntări pe prima scenă.

3 februarie 2021, Dinamo - FCSB 0-1 a fost unicul succes bifat de oaspeţii din această rundă în ultimele opt partide jucate pe terenul roş-albilor în campionat, în rest au patru înfrângeri şi trei remize.

Cea mai recentă întâlnire directă: 12 septembrie 2021, FCSB - Dinamo 6-0 (marcatori Keşeru, Oct. Popescu, Vinicius, Cordea, V. Gheorghe, Miron), aceasta fiind şi cea mai mare diferenţă de scor înregistrată în duelurile din Liga 1.

Dinamo a primit cel puţin un gol în nouă dintre cele 11 meciuri jucate acasă în sezonul actual.

Roş-albaştrii sunt neînvinşi în deplasare din 29 august 2021, CFR - FCSB 4-1. Au urmat cinci victorii şi două rezultate de egalitate.