3
Farul
Munteanu 89' 63' Pitu 34'

CFR Cluj - Farul 1-3. Dubla reusita de Louis Munteanu

Campioana CFR Cluj a pierdut al treilea meci in acest sezon si nu suntem decat in etapa a 7-a.

CFR Cluj a deschis scorul in minutul 10 prin Malele dintr-o lovitura de la 11 metri.

Tot el marcase si in minutul 6, insa reusita a fost anulata de Radu Petrescu dupa vizionarea reluarii oficiale pentru un hent.

Farul a egalat cu zece minute inaintea pauzei prin Alexi Pitu, reluare de cap din centrarea lui Dragos Nedelcu.

In partea secunda Farul a inclinat balanta prin dubla reusita de Louis Munteanu, in minutele 63 si 88.

Pentru CFR Cluj este a treia infrangere a sezonului.

Farul acumuleaza 15 puncte si revine pe primul loc in clasament.

CFR Cluj: Scuffet - Braun, Kolinger, R. Bălan, Brucic (Camora 46’) - Bordeianu, Muhar, Hoban (Jefte Batancor 69’) – Roger (Deac 46’), Malele (Birligea 81’), Păun (Petrila 64’). ANTRENOR: Dan Petrescu.

Farul: Aioani - Sîrbu, Larie, M. Popescu, Kiki – Artean (Doukoure 46’), Nedelcu, Grameni (Casap 76’) – R. Moldoveanu (L. Munteanu 46’), Alibec (Andronache 81’), Pitu (T. Băluţă 70’). ANTRENOR: Gheorghe Hagi.

Cartonaşe galbene: Brucic 24, Kolinger 75 / Alibec 45+3.

Arbitri: Radu Petrescu - Mircea Mihail Grigoriu, Sebastian Eugen Gheorghe.

20:27

90'

Bordeianu suteaza peste poarta.

89'

Gol Munteanu !

Reusita de senzatie Louis Munteanu dupa o patrundere in careu.

63'

Farul trece la conducere prin Louis Munteanu cu o super execuție din interiorul careului.

46'

19:23

Pauza la Cluj.

45'

Alibec (Farul) pentru un fault la Malele.

41'

Artean reia cu capul peste poarta.

34'

Gol Pitu!

Farul egaleaza dupa o interventie a VAR-ului. Initial se ridicase fanionul pentru offside, faza ulterior intoarsa.

31'

Alibec reia cu calcaiul si mingea trece putin pe langa poarta.

24'

Brucic (CFR) vede primul galben al meciului.

20'

Hoban reia cu capul pe directia portarului.

7'

Gol Malele!

CFR Cluj deschide scorul prin Malele dupa o faza de la coltul terenului. Intervine VAR-ul pentru un hent, golul e anulat si se acorda penalty pentru CFR.

1'

A inceput meciul.

18:17

Avancronica

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 28 de ori în principala competiţie internă, de 14 ori s-au impus clujenii, de opt ori au câştigat constănţenii, iar alte șase partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu CFR gazdă: 14 meciuri - 8 succese CFR Cluj - 2 remize - 4 victorii Farul.

Cea mai recentă întâlnire directă a avut loc pe 1 mai 2022, CFR Cluj - Farul 1-0, gol marcat de Daniel Birligea.