2
FC Botosani
Ongenda 26' Rodriguez 21'

Astra Giurgiu revine de la 0-2 cu Botosani pe teren propriu

Astra Giurgiu si FC Botosani au incheiat la egalitate, scor 2-2, dupa ce in prima repriza echipa din Moldova a avut 2-0 pe tabela.

Moldovenii au avut un start ideal de partida, marcand prin Jonathan Rodriguez dintr-o lovitura de la 11 metri obtinuta de Golofca in minutul 21.

Apoi, cinci minute mai tarziu, Hervin Ongenda transforma impecabil in gol o lovitura libera de la marginea careului.

Astra Giurgiu a redus din diferenta cu patru minute inaintea pauzei prin Valentin Gheorghe cu o lovitura de cap din centrarea lui Risto Radunovic.

Un gol venit dupa ce Dan Alexa facuse doua schimbari la 0-2, Begue si Matei intrand in locul lui Grecu, respectiv Biceanu.

In partea secunda cei de la Botosani au ramas in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Patache in minutul 71 cu rosu direct.

Doua minute mai tarziu Astra egala prin David Tiram din pasa lui Matei si astfel giurgiuvenii au salvat remiza.

Astra: Lazăr - Graur, Tiram, Graovac, Radunovic – Moise (Crepulja ’64), Simion, Biceanu (Matei ’33) – Grecu (Begue ’27), Alibec, V.Gheorghe. Antrenor: Dan Alexa

FC Botoşani: Pap - Patache, Miron, Chindriş, Soiledis - J. Rodriguez, Papa – Golofca (Piţian ’76), Ongenda (Pierce ’66), Ofosu – Corban (Askovski ’69). Antrenor: Marius Croitoru.

Cartonaşe galbene: Moise ’38, Alibec ‘58 / Rodriguez ‘75

Cartonaş roşu: Patache ‘71

Arbitru: George Găman.

19:53

90'

Matei il gaseste in careu pe Valentin Gheorghe, dar lovitura acestuia de cap ajunge in bratele portarului din Botosani.

90'

Lazar retine sutul lui Soiledis trimis pe centrul portii.

75'

Probleme musculare pentru Alibec, jucator care ramane intins pe gazon dupa o reluare pe langa poarta.

73'

Gol Tiram!

Astra egaleaza prin David Tiram din pasa lui Florentin Matei.

46'

18:49

Pauza in meciul de la Giurgiu.

41'

Gol Gheorghe!

Astra reduce din diferenta prin Valentin Gheorghe, jucator care a marcat cu capul din centrarea lui Radunovic.

26'

Gol Ongenda!

Botosani isi dubleaza avantajul de pe tabela prin Ongenda. Executie spectaculoasa din lovitura libera.

21'

Gol Rodriguez!

Jonathan Rodriguez deschide scorul din penalty si devine primul marcator in noua editie de campionat.

20'

Lovitura de la 11 metri obtinuta de Golofca pentru Botosani.

10'

Lazar scoate in corner sutul lui Ongenda din lovitura libera. Inceput dominat de Botosani.

9'

Botosani rateaza deschiderea scorului prin Enriko Papa. Reluare din sase metri in transversala!