90'
FCSB
Morutan 89' Man 86'

Asa am trait Academica - FCSB

Partida dintre Academica Clinceni si FCSB a incheiat etapa a 7-a din CASA Liga 1. Meciul care s-a disputat la Calarasi a fost live text in aceasta pagina, luni, de la ora 21:00.

89'

Gol Morutan!

FCSB se desprinde pe tabela. Morutan a gasit coltul lung cu un sut din interiorul careului.

86'

Gol Man!

FCSB deschide scorul prin Man. Faza pe cont propriu in careu, Man il intoarce de doua ori pe Patriche si trimite in forta cu stangul sub bara.

85'

Un corner de care Morutan efectiv isi bate joc.

85'

Tanase insista in marginea careului si obtine un corner.

79'

Valceanu respinge mingea trimisa direct pe poarta de Tanase din lovitura libera.

78'

Octavian Popescu obtine lovitura libera in marginea careului la alunecarea lui Patriche.

77'

Rusescu trimite in zidul celor de la FCSB si Miron cade secerat.

75'

Cristea scapa doar cu galben dupa ce l-a oprit pe Rusescu in postura de ultim aparator. Protesteaza vehement cei de la Academica.

70'

Morutan iroseste o sansa uriasa de gol. Cretu trimite in sase metri si Morutan reia cu latul pe langa poarta.

68'

Cristea respinge din fata lui Chunchucov la una dintre putinele aparitii ale gazdelor in careul FCSB.

67'

Man incaseaza cartonasul galben pentru proteste. Patriche a cazut usor la un duel pentru balon.

65'

Octavian Popescu faulteaza in atac dupa ce a insistat la un balon preotejat de fundasul advers.

56'

Octavian Popescu ia o faza pe cont propriu, patrunde in careu si incearca un sut cu efect la coltul lung.

55'

Nici cu capul Tanase nu produce mai mult pericol la poarta adversa dupa o centrare din corner.

52'

Tanase suteaza departe de poarta. O executie complet ratata.

50'

Miron lovit cu cotul de Patriche in propriul careu.

46'

A inceput repriza a doua.

21:47

Pauza in meciul de la Calarasi.
O prima repriza dominata de FCSB, echipa care n-a reusit sa depaseasca apararea aglomerata a ilfovenilor.
O bara a lui Tanase si niciun sut pe spatiul portii.

42'

Sut incercat de Bus din afara careului. Obtine lovitura de la colt, a 4-a in acest meci pentru FCSB. Niciun sut pe poarta pana acum.

38'

Man ajunge in careul advers cu mingea la picior. Executia acestuia e blocata. Corner pentru FCSB.

34'

Executie slaba a lui Petrescu din lovitura libera la marginea careului oaspetilor.

30'

Pantiru patrunde pe stanga. Centrarea e blocata, mingea ii revine si alege sa traga peste poarta.

24'

Morutan centreaza pe bara a doua. Respinge bulgarul Pashov.

20'

Cea mai mare ocazie de pana acum la sutul lui Tanase in bara transversala.

11'

Tanase suteaza mult peste poarta lui Valceanu.

10'

Lovitura libera pentru FCSB din preajma careului advers.

1'

A inceput meciul.

0'

Echipele de start:

Academica: Vâlceanu - Pashov, Jutric, Patriche, M. Dobrescu - Cebotaru, Cascini - Cordea, Chunchucov, Petrescu - Andronic;

FCSB: Vlad - Creţu, Cristea, Miron, Panţîru - Ov.Popescu, Moruţan, Tănase, Man, Buziuc - Buş.

12:04

Avancronica

Cele două echipe s-au mai întâlnit pe prima scenă doar în ediţia precedentă, atunci când FCSB s-a impus în deplasare cu 3-0 (meci jucat tot pe stadionul "Ion Comşa" din Călăraşi), apoi au remizat fără gol pe Arena Naţională.

Dupa primele sase etape FCSB are cel mai bun atac din Liga 1, cu 15 goluri.

Opt dintre acestea au fost marcate in prima repriza.