Hermannstadt

Găman continuă în Liga 1

Sursă foto: Facebook Hermannstadt

Fundașul Valerică Găman s-a despărțit după finalul sezonului de Universitatea Craiova.

Jucătorul în vârstă de 34 de ani nu a dus lipsă de oferte și a semnat până la urmă cu Hermannstadt.

Găman și-a pus semnătura pe un contract de un an, urmând a încasa lunar un salariu de 8.000 de euro, anunță GSP.

Hermannstadt efectuează în această perioadă un cantonamentul al Bolu, în nordul Turciei.

Valerică Găman are 34 de ani și este unul dintre cei mai experimentați fundași centrali din România.

Are 14 selecții în Echipa Națională a României, alături de care a fost la EURO2016, dar și 260 de meciuri în primul eșalon fotbalistic al țării noastre.

A fost campion cu Astra Giurgiu, echipă cu care a câștigat o Cupă și o Super Cupă a României. De asemenea, Valerică mai are în palmares o Super Cupă a României cu CS Universitatea Craiova.

În C.V.-ul său se regăsesc echipe ca U Craiova, Dinamo București, Astra Ploiești, Karabukspor (Turcia), FCSB, Al-Shabab (Arabia Saudită).

Sezonul trecut a evoluat în 19 meciuri pentru CS Universitatea Craiova, a înscris două goluri și a oferit o pasă decisivă în toate competițiile, scriu cei de la Hermannstadt în prezentarea lui Găman.