2
U Cluj
Popa 45' Mitrea 45'

Așa am trăit Hermannstadt - U Cluj

Etapa a 7-a din Liga 1 a continuat, luni, cu duelul Hermannstadt - Universitatea Cluj, meci care a marcat revenirea ”moțului” Ioan Ovidiu Sabău pe banca Șepcilor Roșii.

Doar în sezonul precedent s-au duelat Hermannstadt și U Cluj. De fiecare dată victoria a revenit clujenilor.

Cea mai recentă dispută directă în campionatul României a avut loc pe 19 mai 2023, Hermannstadt - Universitatea Cluj 1-2.

Potrivit LPF, se vor întâlni echipele cu cei mai puţini străini utilizaţi în primele șase runde, Universitatea Cluj - 2, FC Hermannstadt - 4.

20:34

Final de partidă.

90'

Gol Oroian!

Hermannstadt egalează prin Oroian. Fundașul stânga al gazdelor prinde un șut senzațional de la distanță.

81'

Popa intră unu la unu în careul advers. Șutul e blocat de Muțiu, dar s-a fluierat fault în atac.

77'

Centrare din flancul drept, mingea îi vine perfect lui Paraschiv, dar acesta trimite cu capul peste poartă.

74'

Bara se opune la șutul lui Popa din afara careului.

65'

Centrare în fața porții și Popadiuc reia peste poartă. Mare ocazie pentru U Cluj.

51'

Popa scapă singur cu portarul, își prelungește prea mult mingea și faza se stinge.

48'

Popa pătrunde la marginea careului advers și întoarce mingea pentru Nistor. Acesta pierde ușor posesia.

46'

S-a reluat meciul de la Sibiu.

19:27

U Cluj intră cu 2-1 avantaj la pauză.

45'

Golul celor de la Hermannstadt este anulat pentru o poziție de offside la Balaure în momentul centrării din dreapta.

45'

Mitrea respinge cu piciorul până la Paraschiv, iar atacantul gazdelor venit lansat trimite în poartă pentru 2-2. Golul e analizat de VAR.

45'

Gol Popa!

U Cluj trece la conducere prin reușita lui Popa.

45'

Gol Mitrea!

U Cluj egalează după o fază fixă prin Bogdan Mitrea. Reluare cu capul din colțul careului de șase metri.

35'

Gol Paraschiv!

Hermannstadt deschide scorul prin Daniel Paraschiv.

33'

Decizia inițială este menținută după intervenția VAR. Jocul e reluat cu repunere din careul gazdelor.

30'

Arbitrul vine la margine să vadă reluările oficiale la contactul dintre Muțiu și Popa.

30'

Popa cade în careul gazdelor în contact cu portarul. Se alege cu galben pentru simulare, cum a considerat arbitrul.