Hermannstadt - Sepsi 1-1. Covăsnenii au avut un gol anulat de VAR

Echipele Hermannstadt și Sepsi au remizat, scor 1-1, joi seara, într-un meci din etapa a 21-a din Liga 1, ultima programată în acest an.

Jipa a deschis scorul după doar șase minute cu un șut spectaculos care nu i-a lăsat prea multe opțiuni portarului Niczuly.

La ultimul meci în tricoul formației sibiene, Baba Alhassan a trecut pe lângă majorarea scorului, în minutul 33.

Sepsi a replicat prin Kecskes cu o lovitură de cap pe lângă poarta gazdelor.

Safranko a marcat în minutul 70, dar golul atacantului slovac a fost anulat de VAR pentru un fault comis de Alimi pe construcția fazei.

Albanezul Kallaku a adus în cele din urmă egalarea pentru Sepsi și meciul s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

Un scor care nu avantajează niciuna dintre formații în lupta pentru ocuparea unui loc în playoff. Hermannstadt e pe șapte în clasament, în timp ce Sepsi se află pe locul cinci.

Caseta tehnică

Hermannstadt: Căbuz - Butean, Găman, F. Bejan, Al. Oroian – S. Balaure (Antoche 74), Mino Sota (Murgia 64), Baba Alhassan, Jipa (Bucuroiu 74) - G. Iancu (Biceanu 64), D. Paraschiv (Neguţ 20). Antrenor: Marius Măldărăşanu.

Sepsi: Niczuly - D. Ciobotariu, Kecskes (Fl. Ştefan 62), Ninaj - Oteliţă, Alimi, N. Păun, M. Ştefănescu (Aganovic 81) - C. Matei (Kallaku 30), Safranko (Debeljuh 81), Damaşcan (R. Varga 46). Antrenor: Bernd Storck.

Cartonaşe galbene: Sota Mino 39, Baba Alhassan 89 / Damaşcan 12, Ninaj 45+2, M. Ştefănescu 56, Bernd Storck 57.

Arbitri: Ionuţ Coza – Radu Adrian Ghinguleac, Alexandru Vodă.