Hermannstadt ramane singura echipa neinvinsa din primul esalon. Autogolul incredibil marcat de japonezul Seto! Parca si-a pierdut mintile

Formatia sibiana care a revenit in prima liga in acest sezon a trecut, sambata, de Petrolul Ploiesti, cu 2-1, intr-un meci disputat pe teren propriu la Medias.

Hermannstadt a marcat golul victoriei la ultima faza a meciului prin Stoica, in minutul 90+3.

Japonezul Takayuki Seto si-a marcat in propria poarta, in minutul 10, la o faza incredibila.

Liber in marginea propriului careu Seto si-a executat propriul portar cu o executie de neinteles.

Unul dintre cele mai bizare autogoluri vazute vreodata in fotbalul mai mic sau mai mare (video cu link extern aici).

Hermannstadt a mai avut o bara in minutul 14 dupa o faza de contraatac la sutul lui Paraschiv.

Petrolul a egalat in minutul 29 prin Irobiso dupa o centrare de la coltul terenului. Reluare acrobatica din partea acestuia in 6-7 metri pentru 1-1.

La ultima faza a meciului si tot dupa un corner sibienii au marcat golul de trei puncte prin capitanul Stoica. Acesta a punctat cu o lovitura de cap, dar si cu largul concurs al portarului Valceanu.

Hermannstadt acumuleaza 19 puncte si urca pe locul secund in clasament, fiind singura echipa neinvinsa in actuala editie de campionat.

Petrolul coboara pe patru dupa a treia infrangere a sezonului.

Hermannstadt: Muţiu - Butean, Bejan, Stoica, Opruţ - Mino Sota, Biceanu (Răuţă 80) – Petrescu (Balaure 67), Alhassan, Oroian (Iancu 46) – Paraschiv (Buhăcianu 80). Antrenor: Marius Măldărăşanu.

Petrolul: Vâlceanu - Meijers, Tamaş, Juja – Borta (Pashov 82), Dumitriu (Cebotaru 66), Seto, Tavares, Ţicu – Irobiso (Măzărache 82), Grozav (Ivanovski 87). Antrenor: Nicolae Constantin.

Cartonaşe galbene: Mino Sota 55, Alhassan 77 / Tamaş 90+1, Măzărache 90+3.

Arbitri: George Găman - Alexandru Cerei, Daniel Mitruţi.