Hermannstadt învinge pe FCU 1948 în deschiderea etapei a 27-a

Echipa din Sibiu s-a impus cu 1-0 în disputa de pe teren propriu cu FCU 1948 și ajunge pe loc de playoff.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Ruben Fonseca în minutul 88 la doar trei minute de la intrarea acestuia pe teren.

Opruț a centrat din flancul drept și mingea trimisă de Fonseca a intrat în poartă printre picioarele portarului Popa.

În prima repriză fiecare echipă și-a trecut în cont câte o șansă de gol. Balaure a trimis puțin pe lângă poartă în minutul 13, pentru ca în minutul 45 portarul gazdelor, Căbuz, să respingă peste poartă șutul lui Bahassa din lovitură liberă.

Hermannstadt ajunge la 37 de puncte în clasament și urcă provizoriu pe loc de playoff.

Pentru FCU 1948 a fost a cincea înfrângere în ultimele șase etape, echipa din Bănie rămânând la 30 de puncte, pe locul 12.

Caseta tehnică

Hermannstadt: Căbuz - Butean, Găman, Ionuţ Stoica, Opruţ - S. Balaure (Ngoma 86), Murgia, Mino Sota, Ianis Stoica (A. Jipa 73) - G. Iancu (Neguţ 73), D. Paraschiv (R. Fonseca 85). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu.

FCU 1948: R. Popa - Padula, Compagnucci, Lacroix, Mascarenhas - Achim, Dr. Albu – Sidibe (Ibrahimi 65), Baeten (Blănuţă 90), Bahassa (A. Dragu 72) – A. Chiţu. Antrenor: Giovanni Costantino.

Cartonaşe galbene:  G. Iancu 88 / Compagnucci 5, Dr. Albu 53.

Arbitri: Cătălin Popa – George Neacşu, Andrei Constantinescu.