Gloria si Brasovul, egale la Bistrita

Formatia Gloria Bistrita a încheiat la egalitate, scor 1-1 (0-0), meciul sustinut, vineri, pe teren propriu, în compania echipei FC Brasov, în etapa a XVI-a a Ligii I.

Pentru Gloria a marcat Curtuius '61 (penalti), iar pentru FC Brasov a înscris Machado '57. Machado a deschis scorul dupa o centrare de la Paun. Curtuius a transformat o lovitura de la 11 metri acordata dupa un fault al lui Viveiros asupra lui Ionescu si a restabilit egalitatea.

În minutul 71, Emilian Dolha a aparat o lovitura de la 11 metri executata de capitanul FC Brasov, Cristi Munteanu.

Portarul echipei FC Brasov, Pedro Taborda, a fost eliminat în minutul 90+5, dupa ce l-a lovit pe Curtuius.

Gloria Bistrita: Dolha - Peteleu, Tudose, Kanon, Reano - Feher (Enescu '76), Romario - Braganca (Ionescu '46), Anton (Zahiri '59), Predescu - Curtuius. Antrenor: Nicolae Manea

FC Brasov: Taborda - Velayos, Machado, Cr. Munteanu, Cr. Ionescu - Viveiros (Tames '72), Mateiu, Madeira, I. Popa - Batin (Mutu '90+5), Paun (Brata '90+1). Antrenor: Adrian Szabo

Cartonase galbene: Reano '28, Peteleu '79 / Madeira '32, Viveiros '60

Cartonas rosu: Taborda '90+5

Meciul a fost arbitrat de Alexandru Tudor, ajutat de Szekely Zoltan si Eduard Ungureanu, în timp ce Teodor Craciunescu a fost rezerva. Observatori au fost Paul Cazan si Sorin Boca.

Portarul Daniel Mutu, intrat în minutul 90+6, dupa eliminarea lui Taborda, a debutat în Liga I.

La partida au asistat aproximativ 300 de spectatori.