FCU 1948 – Academica Clinceni 4-0. Oltenii fac un pas mare spre ramanerea in Liga 1

Echipa din Banie pregatita de italianul Nicolo Napoli a castigat de o maniera categorica meciul cu Academica Clinceni, scor 4-0 (2-0), in etapa a 5-a din playout.

Doar 9 minute au rezistat ilfovenii pe arena din Banie. Williams Baeten a deschis scorul din pasa lui Juan Bauza.

Argentinianul si-a trecut numele pe lista marcatorilor, cu zece minute inaintea pauzei, cu Benjamin van Durmen pasator decisiv.

Pe final de meci oltenii s-au desprins si mai mult pe tabela. Van Durmen a facut 3-0 (min.86), pentru Terell Ondaan sa inchida tabela (min.88).

Trei puncte facile pentru FCU 1948 care acumuleaza 28 de puncte si urca pe locul patru peste UTA in clasamentul din playout.

Pentru FCU 1948 urmeaza cele mai grele meciuri din playout, urmand a intalni FC Botosani (deplasare), UTA (acasa), Rapid (deplasare) si Sepsi (acasa).

Echipa lui Adrian Mititelu are sase puncte avans fata de Chindia, echipa aflata pe primul loc de baraj pentru evitarea retrogradarii, cu 12 puncte puse in joc pana la finalul sezonului.

FCU 1948: R. Popa – Negru, Kovacic, Diallo, Huyghebaert – Achim (Albu ’55), Asamoah (Marquet ’55) – Baeten (Sidibe ’74), Bauza (Bălan ’46), Van Durmen – Compagno (Ondaan ’74). Antrenor: Nicolo Napoli.

Academica Clinceni: Ureche – A. Ion, Tsvetkov, C. Ştefan (Iana ’74) – Rufati, Vrdoljak, Alghoul (Dima ’69), Holzmann (Gogov ’21) – Florică, Dumitrache (Jerdea ’46), R. Ion (Oprea ’74).  Antrenor: Daniel Popa.

Cartonaşe galbene: Negru ’76 / Gogov ‘80.

Arbitri: Szabolcs Kovacs - Florin Păunescu, Mihăiţă Necula - Andrei Moroiţă.