FCSB și Hermannstadt au câștigat la limită. Ultimul loc în playoff se va decide la rejucarea Sepsi – FCU din 16 martie

Victorii la limită pentru FCSB și Hermannstadt în meciurile de duminică seara din ultima etapă a sezonului regular în Liga 1.

FCSB a trecut pe teren propriu de Sepsi Sf. Gheorghe, cu 1-0, prin reușita lui Octavian Popescu, din minutul 21.

Un gol venit după ce fundașul oaspeților Tamas a pasat direct în picioarele lui Coman pe faza de construcție.

Atacantul celor de la FCSB a continuat în careu cu pasă pentru Olaru, iar căpitanul roș-albaștrilor l-a servit ideal în fața porții pe Tavi Popescu.

În cealaltă partidă a serii de duminică, Hermannstadt s-a impus pe teren propriu în duelul cu FCU 1948, scor 1-0.

Autogolul lui Henriques din minutul 62 a înclinat balanța și a adus a doua victorie consecutivă pentru echipa pregătită de Marius Măldărășanu.

Ambele echipe au avut câte o bară în prima repriză. Prima a aparținut gazdelor la șutul lui Iancu în transversală, în minutul 7.

Oltenii au trecut și ei pe lângă gol la reluarea lui Bahassa, cu două minute înaintea pauzei.

În partea secundă, când tabela arăta încă 0-0, cei de la FCU au mai bifat o bară la șutul lui Giovanni.

FCU rămâne pe locul șase în clasament, cu un punct în fața celor de la Sepsi.

Cele două echipe se duelează în meci direct la Sf. Gheorghe, joi, 16 martie, de la ora 21:00.

Un meci în care Sepsi are nevoie de victorie pentru accederea în playoff, în timp ce FCU se califică chiar și la egal.