1
Petrolul
Mathaus 9'

Asa am trăit FCSB – Petrolul

Etapa a 28-a din Liga 1 s-a încheiat, joi seara, cu duelul FCSB – Petrolul, meci găzduit de Arena Națională cu începere de la ora 20:00.

În tur, pe 9 octombrie 2022, FCSB a tranșat disputa de pe „Ilie Oană”, cu 2-0, prin reușitele lui Joyskim Dawa și Florinel Coman.

Petrolul n-a mai câștigat în deplasare cu FCSB de aproape opt ani. A fost atunci un 1-0, pe 9 aprilie 2015.

FCSB are un singur succes în ultimele patru meciuri disputate pe propriul teren.

21:55

Final de partidă.

88'

Gol Edjouma!

Finalizare din foarfecă din partea lui Edjouma pentru 4-1!

82'

Centrare pe scurt pentru reluarea lui Șut, cu capul, peste poartă.

81'

Tamm reia periculos cu capul. Respinge Vâlceanu cu o mână în corner.

57'

Gol Compagno!

FCSB de desprinde la 3-1 prin italianul Compagno. De această dată a marcat din acțiune cu o lovitură de cap la centrarea lui Radunovic.

50'

Același Tavi Popescu trimite pe lângă poartă.

48'

Tavi Popescu ratează incredibil din șase metri. Mingea a agonizat pe lângă poarta Petrolului, echipă surprinsă pe un contraatac.

47'

Vâlceanu reține reluarea lui Compagno cu capul. Șansă ratată de FCSB.

46'

20:48

Ionuț Coza a fluierat finalul primei reprize. 2-1 pentru FCSB.

31'

Senzațională parada lui Vîlceanu la șutul lui Tavi Popescu din marginea careului. Corner pentru FCSB.

29'

FCSB revine la conducere. Compagno a transformat de la 11 metri cu un șut tare, pe jos. 2-1 pentru FCSB.

27'

PENALTY pentru FCSB la intrarea lui Borța prin alunecare asupra lui Olaru.

24'

Vâlceanu reține mingea trimisă de Șut din afara careului.

19'

Asediu total din partea celor de la FCSB. Încă un corner pentru gazde.

17'

Vâlceanu respinge șutul lui Tavi Popescu din lovitură liberă.

17'

Papp greșește pe faza de construcție a Petrolului. Mingea ajunge la Compagno care obține lovitura liberă.

16'

Al doilea corner consecutiv pentru gazde. De această dată a respins Irobiso venit în sprijinul defensivei.

16'

FCSB revine în ofensivă și Meijers blochează șutul lui Coman.

13'

Paradă a lui Târnovanu la șutul lui Jair de la distanță.

11'

Lovitură liberă pentru FCSB, mingea ajunge la Dawa care trimite în blocajul unui adversar.

9'

Gol Mathaus!

Petrolul egalează cu un șut din întoarcere pe jos după un corner.

5'

Gol Șut!

FCSB deschide scorul prin Adrian Șut. Reluare pe jos din interiorul careului.

4'

Șutul lui Budescu din lovitură liberă trece puțin peste transversală.

3'

Budescu obține lovitura liberă la intrarea neglijentă din partea lui Oct.Popescu.

1'

A inceput meciul.

0'

FCSB: 32 Târnovanu - 22 Sorescu, 16 Tamm, 5 Dawa, 33 Radunovic - 27 Olaru, 8 Șut, 10 Popescu - 98 Cordea, 96 Compagno, 7 Coman.

PETROLUL: 31 Vâlceanu - 4 Papp, 3 Meijers, 13 Lima Santos - 99 Borța, 25 Purtic, 8 Jair, 7 Grozav, 5 Ticu - 9 Irobiso, 10 Budescu.