FCSB obtine prima victorie in playoff

Echipa FCSB a invins-o pe Gaz Metan Medias in deplasare, cu 1-0, sambata seara, in etapa a 9-a din playoff-ul Ligii 1.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Ionut Vina in minutul 22 cu un sut din afara careului cu piciorul stang.

Finalul primei reprize a apartinut in totalitate gazdelor, medisenii ratand mai multe ocazii de gol.

Cea mai importanta dintre ocaziile celor de la Gaz Metan a fost ratata de Dumitru Cardoso in minutul 34, cand bara s-a opus golului.

Chamed (36) si Cardoso (41) au irosit alte sanse de a marca pentru gazde.

In partea secunda FCSB a ratat desprinderea prin Vina (56) si Morutan (64), ambii ramasi in pozitii de singuri cu portarul Plesca.

Gaz Metan a ratat egalarea in minutul 70 prin Droppa, jucator care a reluat cu capul putin pe langa poarta din centrarea lui Cardoso.

Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Butean, Marius Constantin, Larie, Velisar (Dogaru ’54) – Droppa, De Moura – Ciocan, Chamed (Nicula ’83), Trif (Diakota ’74) – Cardoso (Avram ’84). Antrenor: Dusan Uhrin.

FCSB: Vlad – Pantea, Cristea, Miron, Panţîru – Moruţan, Perianu (Soiledis ’81), Vînă – Niţă (Pandele ’46), Petre (Istrate ’46), Dumitru (Olaru ’46). Antrenor: Toni Petrea.

Cartonaşe galbene: Velisar ‘5, Droppa ‘51 / Istrate ’47, Olaru ‘76.

Arbitri: Horaţiu Feşnic - Alexandru Cerei, Valentin Avram - Mircea Ardelean.