FCSB incheie anul pe podium dupa 1-0 cu FC Botosani

Echipa FCSB s-a impus la limita in duelul de pe teren propriu cu FC Botosani, scor 1-0, in etapa a 21-a din Liga 1.

Intrat pe parcursul partii secunde, Florinel Coman a marcat unicul gol al meciului disputat pe Arena Nationala cu un lob peste portarul Eduard Pap la pasa oferita de Tavi Popescu.

FC Botosani a ratat o dubla mare ocazie la faza premergatoare deschiderii scorului, cand Andrei Vlad s-a opus providential la suturile lui Alin Seroni si apoi Mihai Roman II.

Echipa vizitatoare a ramas in inferioritate numerica din minutul 81, cand Rijad Sadiku a primit al doilea cartonas galben.

Pe primul il incasase, in minutul 58, pentru un fault comis inainte ca Joyksim Dawa sa-l faulteze in careu de penalty pe Roman. O faza deslusita de VAR.

FCSB acumuleaza 38 de puncte si incheie anul pe locul trei in clasament, depasind la golaveraj rivalele Rapid si Universitatea Craiova.

FC Botosani ajunge la noua meciuri fara victorie in campionat si ramane pe locul 13, pozitie de baraj la finalul sezonului.

FCSB: Vlad - Pantea, Dawa, Tamm, Radunovic - Oaidă, Şut, Edjouma (Coman '64) - Cordea (Omrani '46), Miculescu (Rusu '53), Oct. Popescu (Nikolov '88). Antrenor: Leonard Strizu

FC Botoşani: Pap - Sno (Patache '72), Sadiku, Şeroni, Ţigănaşu - A. Ivanov (Petkovski '88), Zabou (Tircoveanu '89), Dican - Mailat (Boli 83), M. Roman, Dragu (Pinson '73). Antrenor: Flavius Stoican.

Cartonase galbene: Sadiku '58, '83

Cartonas rosu: Sadiku '83

Arbitru: Iulian Călin.