FCSB - Gaz Metan Medias 1-0. Victorie nesperata adusa de Tanase in prelungiri

Echipa FCSB revine pe primul loc dupa o victorie obtinuta in extremis dupa un meci slab favut de jucatorii lui Toni Petrea.

Florin Tanase a deblocat tabela in al doilea din cele patru minute suplimentare acordate de arbitrul Iulian Calin.

Olimpiu Morutan a centrat de pe dreapta si Tanase a deviat pe spate direct in coltul lung.

FCSB a avut o prima repriza ezitanta in fata unei echipe care a pierdut ultimele patru meciuri in toate competitiile.

Doua mari ocazii au ratat jucatorii pregatiti de Mihai Teja in primul mitan al meciului disputat pe Arena Nationala.

Sarr, jucator care a inceput ca rezerva si care a intrat din minutul 9 in locul lui Plumbuitu, a ratat deschiderea scorului dupa un sfert de ora de la startul partidei.

Atacantul senegalez a trimis cu stangul pe langa poarta aparata de Vlad o minge la care fundasul Cristea a alunecat.

Ocazie si mai mare ratata de Gaz Metan Medias cu zece minute inaintea pauzei. Butean a centrat de pe dreapta si Chamed a reluat incredibil cu capul pe langa poarta din sase metri.

FCSB n-a avut nicio ocazie notabila, iar antrenorul Toni Petrea a apelat la Vukusic inca din minutul 37, cand atacantul croat a intrat in locul lui Oaida.

Octavian Popescu a ratat cea mai mare ocazie pentru FCSB in partea secunda, minutul 57. Acesta a trimis peste poarta din sase metri o centrare a lui Morutan deviata pe spate de Vukusic.

Acelasi Morutan a centrat decisiv in minutul 90+2 pentru golul marcat de Tanase. Decarul FCSB, de altfel pana atunci inexistent in joc, a deviat pe spate direct in coltul lung pentru un 1-0 nesperat.

Victorie prin care FCSB revine in clasamentul din CASA Liga 1.

Gaz Metan Medias ajunge la patru infrangeri consecutive in campionat si ramane in partea inferioara a ierarhiei.

FCSB: A. Vlad – Ov. Popescu, Cristea, Miron, Radunovic (Panţîru ’56) – Olaru, Şut (Simion ’56), Oaidă (Vukusic ’37) – Moruţan, Tănase, Oct. Popescu (Vînă ’79). Antrenor: Anton Petrea.

Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Butean, Baco, Yuri, Velisar – Moura (Francisco Junior ’83), Alceus, Chamed (Deaconu ’83) – Romeo (Manuel ’74), Plumbuitu (Sarr ‘9), Valente (Trif ’74). Antrenor: Mihai Teja.

Cartonaşe galbene: Oaidă ’26, Şut ’50 / Baco ’38, Moura ‘45+2, Valente ‘74.