FC Botosani pune frana CFR-ului

Liderul din Liga 1 isi intrerupe seria de victorii consecutive pe teren propriu dupa 1-1 cu FC Botosani, in ultima partida a etapei cu numarul 23 din Liga 1.

Ciprian Deac a deschis scorul pentru CFR Cluj dintr-o lovitura de la 11 metri in ultimul minut al primei reprize.

O faza fixa dictata de centralul Adrian Cojocaru pentru un hent comis de Alin Seroni.

FC Botosani a restabilit egalitatea prin Joyksim Dawa, cu noua minute inaintea finalului.

Fundasul central al echipei din Moldova a inscris cu capul din 4-5 metri la centrarea lui Malcom Edjouma.

CFR Cluj a ratat o mare ocazie in minutele suplimentare prin Alexandru Paun. Sutul acestuia cu stangul din afara careului a ocolit de putin poarta.

Pana la egalul de luni seara cei de la CFR Cluj obtinusera 12 victorii consecutive pe teren propriu in Liga 1.

CFR Cluj mai pastreaza sapte puncte avans in fata urmaritoarei FCSB.

FC Botosani ramane pe locul patru, cu 37 de puncte.

CFR Cluj: Bălgrădean - Cr. Manea (Chipciu '90), Graovac, Burcă, Fl. Ştefan - Deac, Boateng, Bordeianu (Păun '81) - Omrani (Costache '86), Debeljuh, Petrila. Antrenor: Dan Petrescu.

FC Botoşani: Pap - Braun, Dawa, Şeroni, Ţigănaşu - Florescu (Mailat '46), Edjouma, Papa (Fili '75) - Mihai Alexandru Roman  (Mihai Roman  '68 ), D. Croitoru, Lupeta (Jaja '46). Antrenor: Marius Croitoru.

Cartonaşe galbene: Burcă '20, Bordeianu '57. Ştefan '79, Debeljuh '89, Graovac '90+1 / Roman '39, Şeroni '45, Pap '90+3.

Arbitri: Adrian Cojocaru - George Neacsu, Andrei Constantinescu.