FC Botoșani obține prima victorie a sezonului în chiar ultimul meci din 2023

Lanterna roșie din Liga 1 a câștigat pe terenul celor de la Oțelul Galați, cu 2-0, într-un meci disputat vineri după-amiaza, în etapa a 21-a, ultima din acest an.

Oțelul a avut un gol anulat pentru un offside la Maciel, la cinci minute după pauză.

Din minutul 64 echipa pregătită de Dorinel Munteanu a rămas în inferioritate numerică, după ce Rus a primit roșu direct.

FC Botoșani a profitat imediat de omul în plus deschizând scorul prin Eduard Florescu dintr-o lovitură liberă, în minutul 67.

Florescu a reușit dubla în minutul 90+1 din pasa lui Ilicic și FC Botoșani sparge gheața în actualul sezon de Liga 1.

Oțelul încheie anul pe locul 11 în clasament, în timp ce FC Botoșani va trece în noul an de pe ultimul loc.

Caseta tehnică

Oțelul: Dur-Bozoancă – Adăscăliţei (Latouchent 46), Yabre, J. Cisse, Zhelev – Samuel Teles (I. Neagu 71), Zivulic, Jardan (Fatai 71) – Maciel, Al. Pop (G. Cârjan 63), R. Tănasă (A. Rus 46). Antrenor: Dorinel Munteanu.

FC Botoșani: Ducan – Charles Petro, Sadiku, Şeroni, Ţigănaşu – G. David (G. Dragomir 67), V. Dican, Ed. Florescu – A. Dragu (Cioiu 67), Ilicic (L. Fulop 90), Adams Friday (Drole 81).  Antrenor: Mihai Ciobanu.

Cartonaşe galbene: Samuel Teles 23 / G. David 45+2, Şeroni 58.

Arbitri: Bogdan Dumitrache - Cosmin Vatamanu, Ionuţ Marius Bobe.