Dinamo
Selmani 45'

Așa am trăit Botoșani - Dinamo

Etapa a 6-a din playout a programat, marți, duelul dintre FC Botoșani și Dinamo, două echipe implicate direct în lupta pentru evitarea retrogradării.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 25 de ori, fiecare şi-a trecut în cont câte 10 victorii, iar alte cinci partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu FC Botoşani gazdă: 13 meciuri - 7 succese FC Botoşani - 2 remize - 4 victorii Dinamo.

Cea mai recentă confruntare din campionatul României a avut loc pe 18 decembrie 2023: FC Botoşani-Dinamo 0-2, prin goluri marcate de Dennis Politic şi Hakim Abdallah.

21:39

Final de partidă.

90'

Meciul e prelungit cu 3 minute.

90'

Gol Mailat!

Centrare din dreapta în șase metri și Mailat înscrie cu o lovitură de cap. Botoșani în avantaj!

76'

Patriche blochează o minge cu pieptul la un șut din interiorul careului.

72'

Bani în locul lui Selmani la Dinamo.

67'

Golubovic se opune golului la foarfeca incercata de Enzo Lopez.

55'

Ducan respinge in fata si Patriche nu poate profita. Trimite peste poarta din interiorul careului.

46'

Start de repriză secundă.

20:34

1-1 la pauză după o primă repriză prelungită cu aproape un sfert de oră.

45'

Benzar e urcat în ambulanță plin de sânge și cu un guler cervical la gât.

45'

Ambulanța pătrunde în teren și meciuil e oprit.

45'

Cartonas rosu !

Abdallah vede roșu direct pentru o intrare cu piciorul sus asupra lui Benzar.

45'

Gol Selmani!

Dinamo egalează prin Selmani după o fază de contraatac.

40'

Jocul este reluat cu decizia inițială de ofsaid în picioare. Rămâne 1-0 pentru Botoșani.

38'

Dinamo marchează după un contraatac, dar faza e analizată de VAR pentru o poziție suspectă de ofsaid.

30'

Criză de nervi pentru care Bogdan Andone, antrenorul gazdelor, vede cartonașul roșu.

29'

RATARE! Abdallah trage tare și mingea se duce pe lângă poartă.

28'

Milanov ia galben pentru un gest nesportiv. A degajat în tribună o a doua minge aruncată în teren.

27'

Penalty pentru Dinamo.

22'

Galben încasat de Miron pentru un fault în propria jumătate.

20'

Șansă irosită de Dinamo. Abdallah trimite în șase metri, dar Selmani nu ajunge la minge.

13'

Gol Moura (ag)!

Botoșani deschide scorul prin autogolul lui Moura la mingea trimisă spre poartă de Enzo Lopez. Totul a pornit însă de la o minge pierdută de Velkovski în marginea propriului careu.