3
Dinamo
Cretu 68' Pierret 45' 7'

FC Botosani - Dinamo 2-3. Victorie in inferioritate numerica

Dinamo a reusit surpriza la Botosani, unde a evoluat o repriza intreaga in inferioritate numerica.

Pierret a aparut in minutul 7 fara marcaj in careul advers si a deschis scorul cu o reluare din alunecare.

Gazdele au restabilit egalitatea prin Jaja, scapat singur cu portarul in minutul 31 pe fondul unei erori in centrul apararii dinamoviste.

Mare ocazie ratata de Dinamo pe contraatac prin Matei patru minute mai tarziu.

Botosani a replicat de asemenea pe contraatac, in minutul 36, dar Carp a respins in extremis cu capul din fata portii la sutul lui Tircoveanu.

Faza de penalty in minutul 42, cand Seroni a comis un hent in interiorul careului. Nu s-a acordat insa nimic.

Dinamo a revenit la conducere prin acelasi Pierret cu o lovitura de cap din centrarea lui Rodriguez din lovitura libera, in minutul 44.

Pierret a fost eliminat in prelungirile primei reprize, dupa ce a incasat al doilea galben pentru un gest stupid. Acesta a intrat in teren fara acordul arbitrului, dupa care s-a retras in afara suprafetei de joc fiind imediat contestat de botoseneni.

Gazdele au egalat la sapte minute dupa pauza (2-2) prin Mihai Roman dupa o faza fixa de la coltul terenului.

Chiar si in inferioritate numerica cei de la Dinamo au gasit puterea sa marcheze inca o data la capatul unui contraatac finalizat de Cretu, in minutul 68.

FC Botoşani: Pap - Braun, Dawa, Şeroni (Dragu '72), Ţigănaşu (Mailat '46) - Haruţ, Dican, Papa (Lupeta '81) - Tîrcoveanu (Santos '72), M. Roman II, Jaja (Petkovski '68). Antrenor: Marius Croitoru

Dinamo: Cristiano - Grădinaru, Aloe, Carp, St. Filip - Pierret, Rodriguez - Borduşanu (Creţu '27), Matei (Ivanov '78), Torje - Vl. Morar (Ivanovski '78). Antrenor: Dusan Uhrin.

Cartonaşe galbene: Braun '18, Roman '25, Ţigănaşu '39, Tîrcoveanu '43, Cristiano '87 / Pierret '18, '45+1, Morar '46.

Cartonaş roşu: Pierret '45+1.

Arbitri: Andrei Moroiţă – Florian Alexandru Vişan, Răzvan Ionuţ Soponar – Mihai Amorăriţei.

Pentru Dinamo este doar a opta victorie in 23 de meciuri cu FC Botosani si a treia pe terenul moldovenilor in 12 vizite.

Cea mai recenta intalnire directa fusese castigata autoritar de Botosani, in 7 februarie 2022, cu 4-0, marcatori Roman II, Jaja - dubla si Fili.

Cotele oferite de CASA Pariurilor aici

22:22
Fluier final. Dinamo castiga in inferioritate numerica la Botoșani.
88'
O noua interventie a lui Figueirdo.
86'
Lovitura libera pentru Botoșani. Mingea trimisa in careul dinamovist ajunge in bratele lui Figueirdo.
77'
Cedeaza nervii in careul lui Dinamo. Carp si Papa se iau de gat acolo.
76'
Matei nu mai poate continua. Se pregătește Ivanovski.
74'
Mateus reia cu capul peste poarta din centrul careului. Ocazie pentru Botoșani.
72'
Intra si Dragu in locul lui Seroni.
69'
Petkovski intra in locul lui Jaja la gazde.

68'

Gol Cretu !

Dinamo loveste pe contraatac si trece pentru a treia oara la conducere. Finalizare printre picioarele lui Pap.

54'

Gol Roman!

Botoșani egaleaza prin Mihai Roman.
49'
Lovitura libera pentru gazde. Tircoveanu trimite spre bara a doua pentru Dican. Mingea iese afara.
46'
A început repriza a doua.

45'

Cartonas rosu !

Dinamo ramane in zece. Pierret vede al doilea galben si este eliminat inaintea pauzei.