FC Botosani castiga in premiera pe terenul lui CFR Cluj si urca pe primul loc

Mihai Teja intra in istoria clubului din Botosani ca primul antrenor care izbuteste sa castige in Gruia, cu CFR Cluj (1-0).

S-a intamplat, duminica, in etapa a 5-a din Liga 1, ca FC Botosani sa dea lovitura pe terenul campioanei din ultimeii cinci ani.

Sekou Camara, jucator care a inceput meciul ca rezerva, a marcat unicul gol al meciului, in minutul 31, cu o reluare din cadere. Totul a pornit de la o pasa trimisa la adversar de Christopher Braun, fostul echipier al Botosaniului.

Camara i-a luat locul lui Mihai Roman II, iesit din cauza unei accidentari in minutul 26.

CFR Cluj a ratat egalarea prin Adrian Paun, in minutul 78, cu un stang din 16 metri. Bara transversala i-a salvat pe cei de la Botosani.

La primul meci in tricoul CFR-ului, atacantul Cephas Malele a ratat o mare ocazie la 0-0 in prima repriza.

Scapat singur cu portarul, fostul golgeter de la FC Arges a fost blocat in extremis.

FC Botosani acumuleaza 11 puncte si urca pe primul loc in clasament.

Pentru CFR Cluj este a doua infrangere a sezonului in Liga 1.

CFR Cluj: Sava - Brucic, Kolinger, A. Burcă (Yuri 46’), Braun - Muhar, Hoban (Jefte Betancor 71’), Bordeianu (Păun 62’) - C. Deac, Malele (S. Buş 82’), Roger (Petrila 46’). ANTRENOR: Dan Petrescu.

FC Botosani: Ed. Pap - Sno, Dican, K. Boli, Dragu – Mussis (Perianu 46’), Sylla – Mailat (Petkovski 74’), Tîrcoveanu (Şeroni 56’), M. Roman I (Shalaf 57’) - Mihai Roman II (S. Camara 26’). ANTRENOR: Mihai Teja.

Cartonaşe galbene: A. Burcă 41 / Dican 3, Mussis 11, Sylla 45.

Arbitri: George Cătălin Găman - Mircea Mihail Grigoriu, Mihai Marius Marica.