Farul a demolat Rapidul lui Mutu într-un meci cu nouă goluri. La pauză era 4-0!

Victorie uriașă prin proporțiile scorului pentru Farul Constanța în meciul cu Rapid disputat, sâmbătă seara, în etapa a 7-a din Playoff, în Liga 1. Meciul a fost live text aici.

Farul s-a impus cu 7-2, după ce la pauză echipa pregătită de Gheorghe Hagi avea deja 4-0 pe tabelă.

Meciul de la Ovidiu a început practic de la 1-0 pentru Farul, după ce Mazilu a obținut lovitura de la 11 metri în secunda 28 la un duel cu portarul Moldovan.

Alibec a transformat pentru 1-0, apoi Băluță a majorat scorul în minutul 23 cu un șut din afara careului la colțul scurt.

Patru minute mai târziu Alibec a ratat o mare ocazie, iar din cornerul rezultat același Băluță a marcat golul de 3-0.

Cei de la Farul au intrat cu 4-0 la pauză după o gafă de începător comisă de Săpunaru la o fază care nu anunța mare lucru.

Portarul Aioani a degajat lung mingea, iar Săpunaru a pierdut duelul cu Alibec lăsându-l pe acesta singur cu portarul și atacantul Farului n-a iertat.

Rapid a redus din diferență după pauză, în minutul 58, când Săpunaru a marcat după o fază fixă de la colțul terenului.

Trei minute mai târziu Alibec a marcat golul trei din pasa lui Grameni. A preluat pe piept în interiorul careului și a marcat din voleu pentru 5-1.

Louis Munteanu avea să-și treacă și el în cont dubla, în minutele 74 și 77, pentru un 7-1 neverosimil.

Croatul Dugandzic a redus din diferență dintr-o lovitură de la 11 metri acordată pentru un henț comis de Boli.

Farul se desprinde la șase puncte de FCSB în clasament. Roș-albaștrii au meci luni seara pe teren propriu cu Sepsi.

Caseta tehnică

Farul: Aioani - D. Kiki, Larie (K. Boli 56), Artean, Borza (Sîrbu 68) - T. Băluţă (Doukoure 45), Nedelcu, Grameni – Alibec (Sali 68), L. Munteanu, Mazilu (Mateus Criciuma). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Rapid: H. Moldovan - R. Onea, Săpunaru, D. Grigore, Junior Morais - Kait, Al. Albu (P. Iacob 79), Al. Ioniţă II (Emmers 29) – Sefer (Pănoiu 45), Dugandzic, Funsho Bamgboye. Antrenor: Adrian Mutu.

Cartonaşe galbene: D. Kiki 78 / H. Moldovan 2, Săpunaru 32, Funsho Bamgboye 56, Junior Morais 71, Dugandzic 90+1

Arbitri: Cătălin Popa - George Neacşu, Mihai Marica.