Dunarea Calarasi obtine un punct cu Hermannstadt in prelungiri

Sursă foto: facebook.com/hermannstadt.fc

Hermannstadt si Dunarea Calarasi au terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), in duelul echipelor nou promovate in Liga 1 Betano, duminica, in etapa a 3-a.

Stefan Blanaru a deschis scorul pentru sibieni cu un calcai de efect in minutul 23 la mingea prelungita de Dalbea.

Cu trei minute inaintea pauzei oaspetii ratau cea mai mare ocazie a lor prin Honciu, jucator care suta din lovitura libera in bara.

Sibienii au incercat sa conserve rezulatul pana la final, o victorie care ar fi propulsat-o pe Hermannstadt la conducerea clasamentului din Liga 1, insa intreg scenariul gazdelor a fost naruit la o faza fixa in minutul 90.

Centrare in careu, eroare de marcaj si Dobrosavlevici a plasat decisiv o lovitura de cap pe coltul scurt pentru 1-1.

AFC Hermannstadt: Căbuz - A. Coman, Stoica, Dandea, Tătar (Company '85) - Dâlbea, Antonov - P. Petrescu (Ali '78), Halkiadakis (Rusu '70), Nkololo - Blănaru. Antrenor Alexandru Pelici.

Dunărea Călăraşi: Starton - Gligorov, Dobrosavlevici, B. Şandru, Mendy - Puşcaş, S. Cucu (V. Alexandru '46) - Babei (Buzan '68), Honciu, V. Munteanu (Kanda '46) - Ndiaye. Andrenor Dan Alexa.

Cartonaşe galbene: Antonov '90 / V.Alexandru '38 (ca rezervă), Buzan  '90+3.

Arbitru: Iulian Dima.